Maputo: Etnografia podzielonego miasta

Co szanowni państwo wiedzą o Maputo? Jak się tam żyje, co trapi mieszkańców tego miasta, o czym marzą i czego się obawiają? Wiecie przynajmniej, gdzie to właściwie jest? No właśnie, Maputo: Etnografia podzielonego miasta to interesujący dokument o tym zakątku świata, do którego filmowcy rzadko zaglądają z kamerą. Tymczasem licząca ponad milion mieszkańców stolica Mozambiku to miejsce niezwykle ciekawe i, jak sugeruje tytuł, podzielone.

Poznajemy kilkunastu jego mieszkańców. Młodą dziewczynę ćwiczącą w klubie bokserskim pod czujnym okiem swojego ojca-trenera, kilku rybaków wyruszających co rano na ocean, starszego poetę spacerującego po okolicy i przejmującego się losem żyjących na śmietniskach dzieci. Do tego miejscowego rapera, pracownika budowy nowoczesnego apartamentowca, kobietę sprzedającą warzywa na targu, wreszcie mężczyznę, imigranta z Indii, prowadzącego własny interes.

Trochę podglądamy ich przy pracy, trochę też wysłuchujemy. Dowiadujemy się, czym żyją i jak patrzą na miasto, co ich w nim denerwuje, a co się podoba. Odkrywamy ich marzenia oraz historie z przeszłości, sprzed okresu dynamicznego rozwoju miasta. Bo Maputo zmienia się, rośnie, rozwija. Coraz więcej osób jest w stanie pozwolić sobie na apartamenty za kilkaset tysięcy dolarów. Jednak ów rozwój jedynie pogłębia podziały społeczne. Obok kasty posiadaczy przybywa również ludzi, którzy żyją za grosze i ciężko pracują, by przeżyć kolejny tydzień.

Szkoda, że twórcy skupiają się wyłącznie na ludziach. Nie poznajemy samego Maputo, jego malowniczych, turystycznych zakątków, zabytków, instytucji publicznych. Nie dowiadujemy się zupełnie niczego o sytuacji politycznej w Mozambiku. Oglądamy jedynie wybranych według nie wiadomo jakiego klucza ludzi i wysłuchujemy ich historii. Jasne, są ciekawe, tworzą jakąś panoramę podzielonego miasta, ale z całą pewnością nie jest to obraz całościowy. I tego właśnie mi w tym filmie brakuje.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz podróże
– Ciekawi cię, jak wygląda życie codzienne w stolicy Mozambiku

Odpuść sobie, jeśli:
– Unikasz dokumentów
– Chciałbyś dowiedzieć się więcej o regionie

Michał Zacharzewski

Maputo: Etnografia podzielonego miasta, Maputo: Ethnography of a Divided City, 2015, reż. Joao Graca, Fabio Ribeiro

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Obraz obejrzałem dzięki Filmowemu Kotu.

2 uwagi do wpisu “Maputo: Etnografia podzielonego miasta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.