Randka z królową

Wielka Brytania raz po raz zmaga się z pytaniem, czy królewski dwór jest jej w ogóle potrzebny. Kosztuje przecież dużo (w zależności od szacunków, od 40 do 200 milionów funtów), a prócz skandali i związanego z nimi zainteresowania mediów niewiele wnosi do życia przeciętnego obywatela. Ba, w ostatnich latach to nawet i tych skandali nie ma. Nic dziwnego, że Brytyjczycy coraz częściej domagają się likwidacji tego zbędnego urzędu.

Film Randka z królową to próba ocieplenia wizerunku rządzących. Obraz opisuje autentyczne wydarzenia, do których doszło w 1945 roku, w dniu ogłoszenia przez III Rzeszę bezwarunkowej kapitulacji. Cały naród wyszedł wówczas na ulicę i świętował do białego rana. Nastoletnie księżniczki – Elżbieta i Małgorzata – miały w planach towarzyszenie ojcu w szeregu nudnych spotkań z ambasadorami i głowami europejskich państw. Zdołały jednak uprosić go, by pozwolił im opuścić pałac, odwiedzić modny klub i przyjrzeć się temu, co dzieje się na mieście.

Widzowie są świadkami ich małego „giganta”. Księżniczki szybko uwalniają się spod opieki towarzyszących im mało odpowiedzialnych oficerów i z przypadkowo poznanymi kawalerami ruszają w miasto. Odwiedzają modne kluby o dobrej i złej reputacji, jeżdżą autobusami, wpadają na plac Trafalgar, gdzie zgromadziły się tłumy. Wszędzie czuć podniosłą atmosferę związaną z ostatecznym końcem drugiej wojny światowej. Wszędzie też gra skoczna muzyka, ludzie bawią się, tańczą. Randka z królową to bardzo energetyczny film, tętniący dęciakami nie mniej niż dzieła Kusturicy.

I choć księżniczki nie sprawiają wrażenia szczególnie inteligentnych dziewczyn (raczej oderwanych nieco od rzeczywistości), to są jednak nad wyraz sympatyczne. Sam film zaś pokazuje rozwarstwienie ówczesnego społeczeństwa, niezadowolenie żołnierzy powracających z wojny, a także negatywny stosunek niektórych ludzi do dworu i samego króla. Pod płaszczykiem lekkiej komedii skrywa więc kilka poważniejszych tematów.

Zobacz, jeśli:
– Szukasz lekkiej komedii na wieczór
– Królowa Elżbieta wydaje ci się stara, nudna i sztywna
– Chcesz poczuć atmosferę końca wojny

Odpuść sobie, jeśli:
– Nocne przygody głupiutkich dziewcząt cię nie kręcą
– Jesteś młodym polskim faszystą i klęska Hitlera cię nie cieszy

Michał Zacharzewski

Randka z królową, A Royal Night Out, 2015, reż. Julian Jarrold, wyst. Sarah Gadon, Bel Powley, Jack Reynor, Rupert Everett, Emily Watson, Ruth Sheen

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Randka z królową

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.