12 świątecznych katastrof

Tytuł 12 świątecznych katastrof idealnie pasowałby do gwiazdkowej komedii familijnej albo i nawet romantycznej. Tymczasem dzieło Stevena R. Monroe (Ultimatum) to kolejna katastrofalna produkcja katastroficzna zrealizowana na zlecenie kanału SyFy. Jej jedyną atrakcją jest Magda Apanowicz, Kanadyjka o polskich korzeniach, która bardzo chętnie grywa w tandetnych produkcjach. Ma już na swoim koncie kilka takich „komedii”!

Film zaczyna się trochę jak niedawny Geostorm. Nad niewielkie miasteczko Cavalry nadciąga dziwaczna burza. Z nieba spadają blisko metrowej długości sople, niszcząc budynki i zabijając wielu ludzi. Wśród ofiar jest ukochana babcia głównej bohaterki. Przed śmiercią wręcza jej tajemniczy pierścionek i oświadcza, że teraz to ona jest „wybranką”. Okazuje się, że nastoletnia Jacey musi ocalić świat przed przewidzianym przez Majów końcem świata opisanym w znanej piosence „12 days of Christmas”.

Problem w tym, że Jacey nie ma żadnych specjalnych mocy. Nie potrafi latać jak Superman i walić młotem jak Thor, nie jest też bogata jak Batman. Aby wypełnić przepowiednię, musi – z pomocą ojca – odnaleźć cztery kolejne pierścienie ukryte w okolicy. To wymaga czasu, a tymczasem nad miasto nadciągają następne opisane w piosence katastrofy naturalne. A do tego pewien bardzo nieprzyjemny developer zamierza otworzyć centrum handlowe w miejscu, w którym nie powinien tego robić. Co za drań!

Podobnie jak inne produkcje kanału SyFy, 12 świątecznych katastrof wyróżnia się bardzo słabymi efektami specjalnymi, drewnianymi dialogami i kuriozalnymi zwrotami akcji. Doświadczony reżyser umiejętnie dawkuje napięcie i świadomie kręci ten film serio. Wie, że tylko w ten sposób wywoła autentyczny uśmiech na twarzach widzów. Bo powiedzmy sobie szczerze – historia jest tak absurdalna, że aż bawi. Gdyby potraktowano ją jako parodię gatunku i dorzucono tandetnych żartów, bawiłaby pewnie mniej. A tak? Fani Lodowej grozy czy Burzliwego Seattle będą tą produkcją ukontentowani.

Wojciech Kąkol

12 świątecznych katastrof, The 12 Disasters of Christmas, 2012, reż. Steven R. Monroe, wyst. Ed Quinn, Magda Apanowicz, Holly Elissa, Ryan Grantham, Donnelly Rhodes

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.