Foxcatcher

John Du Pont spędził w więzieniu trzynaście lat. Nigdy nie opuścił jego murów – zmarł w zapomnieniu i został pochowany na cmentarzu w Wilmington w stanie Delaware. Dwa lata temu Bennett Miller nakręcił film o wydarzeniach, do których doszło na terenie jego posiadłości Foxcatcher. To nietypowy dramat kryminalny, wręcz thriller, który pokazuje, jak bardzo niebezpieczni mogą być ludzie.

Reżyser skoncentrował się na braciach Shultzach, zapaśnikach, złotych medalistach z Los Angeles z 1984 roku.  Nie powodzi im się zbyt dobrze. Choć przygotowują się do kolejnej olimpiady i cale dnie spędzają na macie, z trudem wiążą koniec z końcem. Nieoczekiwanie z Markiem kontaktuje się lokalny multimilioner John E. du Pont, wielki fan zapasów. Zaprasza go do swojej drużyny, Team Foxcatcher, i udostępnia świetnie wyposażoną salę treningową. Chce zostać jego trenerem i przygotować do olimpiady w Seulu… Chce ściągnąć również  jego brata.

Długo Foxcatcher jest filmem właśnie o braciach Shultzach i ich wzajemnych relacjach. Starszy Dave założył już rodzinę, ustatkował się. Wspiera młodszego, jak tylko może, pomaga mu w treningach i otacza opieką. Nie ma ochoty przenosić się do drużyny du Ponta, ma własne zobowiązania i wizję treningów. Żyjący w jego cieniu Mark chce wykorzystać szansę, którą dał mu możny patron. Wie jednak, że nie zdoła tego zrobić bez brata. Foxcatcher stawia też pytanie o rolę pieniędzy w dzisiejszym sporcie.

A sam du Pont? W interpretacji Steve’a Carella wcale nie jest człowiekiem sukcesu, raczej zakompleksionym nieudacznikiem marzącym o uznaniu ze strony matki. To postać budząca grozę, ale i tragiczna, pomimo licznych doradców, ochroniarzy i pomocników pozostawiona właściwie sama sobie. Warto spojrzeć na nią z dystansu, bez niepotrzebnych uprzedzeń. I docenić grę aktorską Carella, który nie tylko dzięki charakteryzacji wypada znakomicie. Zasłużona nominacja do Oskara!

Wojciech Kąkol

Foxcachter, reż. Bennett Miller, wyst. Steve Carell, Channing Tatum, Mark Ruffalo, Sienna Miller, Vanessa Redgrave, Anthony Michael Hall

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

6 uwag do wpisu “Foxcatcher

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.