Tratwa

zdalaPamiętacie film Życie Pi? Jego bohater wylądował na niewielkiej szalupie ratunkowej z tygrysem bengalskim i musiał przetrwać na morzu wiele długich dni. Życie z kociakiem okazało się całkiem przyjemne. Niestety, trzej żołnierze z Against the Sun (znanego w Polsce jako Tratwa) takiego szczęścia nie mieli, ale za to ich historia wydarzyła się naprawdę.

Pilot Harold Dixon, radiotelegrafista Gene Aldrich i posiadający polskie korzenie bombardier Tony Pastuła w czasie II wojny światowej walczyli na Pacyfiku. Pewnego dnia źle odczytali mapę i zboczyli z kursu, w efekcie wodowali w nieznanym sobie miejscu akwenu, z dala od jakiegokolwiek stałego lądu. Udało im się nadmuchać ratunkowy ponton, ale… co z tego. Wody pitnej nie mieli, jedzenia również, a w kieszeniach znaleźli zaledwie kilka prostych narzędzi.

Against the Sun to kolejna opowieść z cyklu człowiek kontra natura. Tę ostatnią reprezentuje bezkresny ocean rozciągający się we wszystkie strony, malowniczy, a jednocześnie zabójczo groźny. Niewielki ponton chyboczący się na falach przypomina chwilami łupinkę orzecha. Jak tu przetrwać? Co zrobić, by zaspokoić pragnienie, a później głód? Film odpowiada na te pytania i robi w to w sposób  naprawdę ciekawy. Blisko 80 minut walki o przeżycie potrafi wciągnąć, a świetnie zarysowane postacie bohaterów z pewnością nie są papierowe. Spora w tym zasługa młodych aktorów, w tym Toma Feltona znanego fanom przygód Harry’ego Pottera jako Draco Malfoy.

Niewielki budżet zmusił twórców do oszczędzania na efektach specjalnych. Nic dziwnego, że pojawiające się w kilku scenach rekiny nie wyglądają doskonale. Z drugiej strony na wysokości zadania z pewnością stanęli choreografowie. Dzięki ich pracy trzej żołnierze wyglądają coraz gorzej. Spaleni słońcem, spragnieni, chudnący w oczach, przeżywają prawdziwy dramat. W efekcie Against the Sun to film staromodny, nakręcona prostymi środkami prawdziwa opowieść o bohaterach. Miłośnikom historii powinna się spodobać, chociażby w roli anegdoty.

Wojciech Kąkol

Tratwa, Against the Sun, reż. Brian Falk, wyst. Tom Felton, Jake Abel, Garret Dillahunt, Nadia Parra

Ocena: 6/10

 

Reklama

3 uwagi do wpisu “Tratwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.