Oświadczyny (2016)

Oświadczyny to krótki film. Trwa zaledwie dziesięć minut. To wystarczy, by opowiedzieć o uczuciu i związanych z tym wątpliwościach. Co ważne, jest to opowieść na tyle ciekawa, by festiwale szortów zabijały się niegdyś o możliwość wyświetlenia go.

Przyjęło się, że to mężczyzna prosi kobietę o rękę. Musi wykazać się zdecydowaniem i odwagą. W dzisiejszych czasach nie wszystkich panów na to stać i dlatego kobiety coraz częściej przejmują inicjatywę. W Oświadczynach to właśnie ona zaprasza jego do restauracji i po smacznym posiłku zamawia dla niego pudding z obrączką w środku. Ma świadomość, że od jego reakcji zależeć będzie przyszłość ich związku.

Pech chce, że zbiega się to w czasie z napadem na lokal. Pewien mężczyzna z bronią wpada do środka i zaczyna zbierać od wszystkich gości fanty…

Oświadczyny dość zgrabnie łączą elementy dramatyczne z komediowymi. Szybko rysują portrety postaci, sprawnie szkicują sytuację, a potem nieco plątają. Dzięki temu jednak film pozwala wyciągnąć kilka ciekawych wniosków, pewnie różniących się w zależności od widza. Bo, z tego co zdążyłem zauważyć, widzowie zwracają tu uwagę na różne detale i różne wątki. Inaczej interpretują pewne fakty. I to jest właśnie magia kina.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkometrażówki
– Też myślisz o oświadczynasz
– Cenisz drobne produkcje o ludziach

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na romantyzm

Michał Zacharzewski

Oświadczyny, The Proposal, 2016, reż. Ian Robertson, wyst. Alasdair McLaughlin, Lois Chimimba, Ben Livingstone, Remy Bazerque

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.