Ognisty tron – Rick Riordan

Ognisty tron to drugi tom Kronik rodu Kane, a więc kontynuacja opisywanej przeze mnie niedawno Czerwonej piramidy. Jej autor, Rick Riordan, należy do najpopularniejszych autorów powieści dla młodzieży. Tworzy książki grube i wypełnione mitologią, a jednocześnie dynamiczne i wciągające, pełne zwrotów akcji i sympatycznych bohaterów. Sławę zdobył dzięki opowieściom o Percym Jacksonie i jak dotąd nie wrócił jeszcze na ten poziom. Choć jednocześnie – skoro już o poziomach mowa – poniżej przyzwoitego też nie schodzi.

Nie trzeba być mózgiem z literatury, by się domyśleć, że Ognisty tron kontynuuje losy bohaterów Czerwonej piramidy. Przypomnijmy – to Carter i Sadie Kane, dwoje współczesnych nam dzieciaków, których rodzice wciągnęli w rozgrywkę pomiędzy egipskimi bóstwami. W pierwszym tomie udało się powstrzymać Apopisa, olbrzymiego węża mroku i chaosu. Ale tylko powstrzymać. Szykuje się on do kolejnej próby przejęcia władzy nad światem i jedyną nadzieję stanowi Ra. Też bóg, tyle że Słońce.

Problem w tym, że Ra gdzieś przepadł, odszedł do Duat, zapadł w letarg bądź został zapomniany. Bohaterowie muszą odnaleźć trzy części jego księgi, by przywołać go na Ziemię. A przecież nie wiadomo, w jakim będzie stanie. Na chodzie? Nie na chodzie? Misja rzuci ich w kilka niezwykłych miejsc, pozwoli spotkać z kilkoma nieprzyjemnymi postaciami (obowiązkowy w tym zestawie Rosjanin), wreszcie poznać paru bogów i z jednym z nich się nawet zaprzyjaźnić. No i wciągnąć w rozgrywkę stado innych dzieciaków.

Ognisty tron to książka dla dzieciaków. Takich jedenastoletnich, dobrze czytających i lubiących czytać. Im spodobają się niezwykłe przygody bohaterów, a na przemycaną przy okazji odrobinę wiedzy o starożytnym Egipcie pewnie nawet nie zwrócą uwagi. Starszy czytelnik może być jednak nieco przyduszony ciągłą akcją, która momentami staję się nieco monotonna. Ale – jeśli lubił Percy’ego – polubi i tę historię. Choć oczywiście powinien zacząć od pierwszego tomu.

Joel

Ognisty tron
Tytuł oryginału: The Throne of Fire
Autor: Rick Riordan
Przekład: Agnieszka Fulińska
Wydawnictwo Galeria Książki

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Ognisty tron – Rick Riordan

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.