Władca pierścieni: Powrót króla

To trzecia i ostatnia część trylogii Petera Jacksona, najlepszego filmu fantasy w historii kina. Mam świadomość, że brzmi to odważnie i niektórzy pewnie powiedzą, że nieco na wyrost. Jednak Władca pierścieni: Powrót króla dla mnie nie ma konkurencji – to świetnie zagrane, doskonale opowiedziane wizjonerskie kino. Piękne i wzruszające.

Fabularnie Władca pierścieni: Powrót króla domyka całą historię, pozwala hobbitom podjąć próbę zakończenia misji, a wojskom dwóch zwaśnionych stron stoczyć decydującą bitwę. Tym samym podziwiamy na ekranie to samo, co w przypadku dwóch poprzednich części. Baśniowe światy, imponujące starcia, wyrazistych bohaterów, których nie sposób nie lubić. No i kadry, piękne kadry, z których wiele sprawdziłoby się jako tapeta na pulpit. Fabularnie Władca pierścieni: Powrót króla to wizualny majstersztyk.

Takie słodkie, lukrowane cukierki bywają jednak mdłe. Ten film nie jest mdły. Owszem, ma ciut przydługie zakończenie, ale ma też mięso. To w końcu soczysta, bardzo żywa wizja Śródziemia, brudna, brutalna, ale też wzruszająca. Władca pierścieni: Powrót króla jest filmem, który z fana wyciśnie niejedną łzę, a to naprawdę trudne. Współczesne kino nie bardzo sobie z tym radzi, zwłaszcza takie nastawione na akcję.

Pamiętam, że gdy wychodziłem z kina, wciąż żyłem tymi emocjami. Długo rozpamiętywałem poszczególne sceny i w jakimś stopniu zmieniły one moje postrzeganie światów fantasy. Dziś, gdy słyszę o elfach, krasnoludach czy orkach, widzę te z adaptacji Jacksona. Elijah Wood do dziś wydaje mi się strasznym knypkiem, a gdy myślę o Christopherze Lee, widzę Sarumana, a Bloomowi do twarzy w blond. Niewiele jest filmów, które mają na widzów aż tak wielki wpływ.

Zobacz, jeśli:
– Oglądałeś poprzednie części

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na słowo fantasy
– Nie lubisz Oskarowych produkcji
– Widziałeś już 20 razy. Rzeczywiście starczy

Michał Zacharzewski

Władca pierścieni: Powrót króla, The Lord of the Rings: The Return of the King, 2003, reż. Peter Jackson, wyst. Elijah Wood, Sean Astin, Dominic Monaghan, Billy Boyd, Ian Holm, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Liv Tyler, Orlando Bloom, Andy Serkis, John Rhys-Davies, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Bernard Hill, David Wenham, Miranda Otto, Brad Dourif, Karl Urban, Sean Bean, Christopher Lee, Paul Norell, Thomas Robins, Alan Howard, Todd Rippon, Shane Rangi, Shane Rangi, Lawrence Makoare, Marton Csokas, Alistair Browning, Noel Appleby, Ian Hughes, Sarah McLeod, John Noble, Bruce Phillips, Jason Fitch, John Bach, Ali Astin, Stephen Ure, Andy Serkis, Sala Baker, Peter Jackson, Royd Tolkien, Howard Shore

Ocena: 9,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Władca pierścieni: Powrót króla

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.