Porwanie w Tiutiurlistanie

Na początku była powieść. Porwanie w Tiutiurlistanie autorstwa Wojciecha Żukrowskiego powstała podczas okupacji i została wydana tuż po wojnie. Stąd miała jakże aktualny dziś wyraźny wydźwięk antywojenny. Nakręcony w 1986 roku film nie stracił swojej wymowy, stąd wzruszał młodych widzów wtedy i wzrusza do dziś. Zdaniem niektórych – opowiada zbyt tragiczną historię.

Karoca pędząca leśną drogą traci koło. W czasie przeprowadzanej na miejscu naprawy pasażerowie, królewna Wiolinka, jej bona i nauczyciel muzyki, spacerują po okolicy. Przestępcy wykorzystują to i porywają dziewczynę. Dowiadują się o tym przebywający w pobliżu trzej przyjaciele: kogut Pypeć, były trębacz królewski i weteran wojenny, kot Mysibrat pracujący jako parobek w młynie, wreszcie lisica Chytraska opiekująca się zawodowo dziećmi.

Pypeć ma za sobą doświadczenia wojenne. Brał udział w konflikcie między Tiutiurlistanem a Blablacją i doskonale wie, z czym to się je. Dlatego namawia przyjaciół do próby odnalezienia Wiolinki i zapobiegnięcia wojnie. Trop prowadzi do znajdującego się w pobliżu obozowiska cyganów i prowadzonego przez nich cyrku Merdano…

Choć Porwanie w Tiutiurlistanie nie gwarantuje klasycznego happy endu, jest opowieścią pogodną i zabawną. Unika również taniego dydaktyzmu i skupia się na wzruszającej przyjaźni bohaterów. Nie oznacza to jednak, że ucieka od tematów trudnych. Skutki doświadczeń życiowych, zwłaszcza wojny, czuć w postawach koguta, kota i lisicy. To jeden z wielu powodów, dla których film może być przez dzisiejsze dzieci nie do końca dobrze odczytany. Tym młodszym twórcy zalecają seans w towarzystwie opiekunów.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie animacje
– Znasz książkę
– Chętnie oglądasz produkcje z czasów PRL-u

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na łagodną i optymistyczną bajkę
– Chcesz uniknąć łez dziecka

Michał Zacharzewski

Porwanie w Tiutiurlistanie, 1986, reż. Franciszek Pyter, Zdzisław Kudła

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.