Eden (2014)

Podejrzewam, że niewiele osób wie, jak wygląda życie popularnego DJ-a. Film Eden z 2014 roku teoretycznie mógłby te niedopatrzenie nadrobić i przyjrzeć się przedstawicielowi pokolenia rave’u czy elektroniki. Zamiast to woli brnąć w kino nieco bardziej obyczajowe, choć jednocześnie niedostatecznie wgryza się w życie bohatera.

Akcja filmu Eden toczy się gdzieś na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, w epoce Daft Punk. Paul (Félix de Givry) uwielbia taką właśnie muzykę. Samemu całkiem sprawnie miksuje, próbuje też komponować. Dużo gra, bawi się po nocach, eksperymentuje z narkotykami i kobietami. Zaczyna odnosić pierwsze sukcesy. Pytanie, czy zaprowadzą go na szczyt, czy też będą mieć destrukcyjny charakter.

Eden to kino europejskie, więc odpowiedź nasuwa się sama. Tym bardziej, że reżyser Mia Hansen-Løve nie bawi się w jakieś głębokie analizy. W pulsującym światłami świecie muzyki, bazującym na wizualno-zmysłowych doznaniach, nadaje znaczenia sentymentalizmowi bohatera. Paul wydaje się tęsknić za przeszłością. Za minionymi związkami, dawnymi hitami, swoim miejscem w życiu.

Co ciekawe, najmocniejszym elementem Edenu jest właśnie sentymentalizm. Ale nie bohatera, ale ten widza. Bo osoby, które te dwadzieścia lat temu bawiły się przy takiej muzyce, które pamiętają szalone imprezy przetańczone w rytm muzyki granej przez DJ-ów, pewnie będą się dobrze bawić. Bo tło – francuska scena rave’owa – jest tu naprawdę ciekawe. Zawodzi nieco sztampowy pierwszy plan.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz muzykę elektroniczną
– Kochasz filmy o DJ-ach

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie czaisz tego typu klimatów

Michał Zacharzewski

Eden, 2014, reż. Mia Hansen-Løve, wyst. Félix de Givry, Pauline Étienne, Vincent Macaigne, Hugo Conzelmann, Zita Hanrot, Roman Kolinka, Hugo Bienvenu, Vincent Lacoste, Arnaud Azoulay, Laurent Cazanave, Arsinée Khanjian, Juliette Lamet, Greta Gerwig, Léa Rougeron, Laura Smet, Golshifteh Farahani, Olivia Ross, Sigrid Bouaziz, Claire Tran, Andréa Brusque

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.