Z archiwum X: Chcę wierzyć

Z archiwum X: Chcę wierzyć to drugi film fabularny opowiadających o Mulderze i Scully, bohaterach jednego z najpopularniejszych seriali lat 90. Powstał kilka lat po zakończeniu jego produkcji i być może dlatego opowiada odrębną historię, niezwiązaną z głównymi wątkami telewizyjnej opowieści.

Bohaterowie nie pracują już dla FBI. Scully (Gillian AndersonKryptonim: Shadow Dancer) jest lekarzem w katolickim szpitalu, zaś Mulder (David DuchovnyEwolucja) zaszył się gdzieś i nikt nie wie, gdzie się znajduje. I dobrze, bo jest na liście poszukiwanych przez władze. Pewnego dnia do Scully zgłasza się agent Mosely (Xzibit 8 mila), który twierdzi, że potrzebuje pomocy Muldera. Bez niego nie uda się doprowadzić do końca sprawy zaginięć młodych kobiet z Virginii Zachodniej.

Sprawę prowadzi agent Whitney (Amanda Peet Melinda i Melinda), a zamieszany w nią jest również  były ksiądz, ojciec Crissman (Billy Connolly Ostatni samuraj), który twierdzi, że jest jasnowidzem. Bo Z archiwum X: Chcę wierzyć sporo czerpie z klasycznych thrillerów i kryminałów. Mamy bowiem mordercę-psychopatę, który bawi się w kotka i myszkę z policją, działając według określonego schematu. Nie jest to pewnie do końca to, czego oczekiwaliby fani serialu, ale już sama możliwość ponownego spotkania Muldera i Scully cieszy.

Scenariusz powinien być lepszy. Także finał, który niepotrzebnie dodaje wątki nadprzyrodzone, zupełnie niepotrzebne i nieprzekonywujące. Gdyby je wyrzucić, a także pozbyć się niezbyt głębokich rozważań o moralności, film nic by nie stracił, a może nawet zyskał na atrakcyjności. A tak… gdyby Z archiwum X: Chcę wierzyć powstało jako podwójny odcinek serialu, może nawet by się broniło. Na produkcję kinową to zdecydowanie za mało.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz  Z archiwum X
– Lubisz kryminały z elementami nadprzyrodzonymi

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie znasz serialu
– Liczysz na kosmitów albo przynajmniej ponadnarodowy spisek

Michał Zacharzewski

Z archiwum X: Chcę wierzyć, The X Files: I Want to Believe, 2008, reż. Chris Carter, wyst. David Duchovny, Gillian Anderson, Amanda Peet, Billy Connolly, Callum Keith Rennie, Xzibit, Adam Godley, Carrie Ruscheinsky, Alex Diakun, Nicki Aycox, Fagin Woodcock, Marco Niccoli, Christina D’Alimonte, Sarah-Jane Redmond, Xantha Radley, Vanesa Tomasino, Luvia Petersen, Babs Chula, Stacee Copeland, Mitch Pileggi, Chris Carter, Vanessa Morley, Spencer Maybee, Marci T. House, Lynne Burnett, Dave Cote, Teana-Marie Smith, Veronika Hadrava

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Z archiwum X: Chcę wierzyć

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.