Bliskość (2020)

Bliskość to jeden z tych filmów, które nieźle się zaczynają. Widzów wychowanych na Z archiwum X potrafią wręcz zaintrygować, skusić obietnicą ciekawej opowieści. Niestety, im dalej w las, tym bardziej widać, że twórcy nie mieli pomysłu, jak tę historię rozwinąć. W efekcie brnęli w coraz słabsze rozwiązania.

Isaac (Ryan Masson) to chłopak w typie DJ Quallsa czy Thomasa Brodie-Sangstera. Osobnik w nieodgadnionym wieku, potargany, jakoś tak wewnętrznie złamany. Ponoć jest geniuszem matematycznym i pracuje dla NASA. Poznajemy go, gdy podczas wyprawy do lasu zostaje świadkiem katastrofy latającego spodka i w chwilę później spotyka kosmitę. Budzi się trzy dni później z dziwnym bólem ręki i kamerą, na której nagrał swoje porwanie.  

Takie w sumie dość sztampowe wprowadzenie stwarza liczne możliwości. Twórcy Bliskości przez chwilę nawet próbują je wykorzystać, pokazując reakcje, jakie wywołuje umieszczenie nagrania w sieci. Jedni je kupują, inni podejrzewają przekręt, efekty specjalne, hochsztaplerkę. Ale skoro tak, to dlaczego rozmawiają o nim w głównych programach informacyjnych? Już na początku Bliskość wykłada się. To produkcja nielogiczna, pełna niekonsekwencji, dziwacznych pomysłów. Dość powiedzieć, że mamy tu Jezusa, ponadnaturalne moce, tajne bazy w Kostaryce i androidy śmigające po torach motocyklami.

Reżyser filmu, Eric Demeusy, zajmował się wcześniej efektami specjalnymi, stąd film wygląda co najmniej nieźle jak na produkcję niskobudżetową. Kuleje w nim przede wszystkim fabuła, niedopracowany scenariusz pełen jest dziur logicznych, nietrafionych pomysłów, absurdalnych postaci o niezrozumiałych i niekiedy wręcz dziecinnych motywacjach. Kuriozalna końcówka dyskwalifikuje Bliskość z grona poważnych filmów o UFO. A szkoda, bo mało takich…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o UFO
– Wierzysz w istnienie kosmitów

Odpuść sobie, jeśli:
– Cenisz produkcje o przemyślanych scenariuszach
– Masz uczulenie na religijną propagandę

Michał Zacharzewski

Bliskość, Proximity, 2020, reż. Eric Demeusy, wyst. Ryan Masson, Highdee Kuan, Christian Prentice, Shaw Jones, Don Scribner, Christopher Murray, Sarah Navratil, Pamela Holt, Kylie Contreary, Darin Cooper, Jeff Davis, Dan Warner, Jordan Tortorello, Jeremy Lawson

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.