Kosmiczna pralnia

Kosmiczna pralnia to krótki film zrealizowany w ramach fundacji Blendera, która promuje produkcje przygotowane za pomocą open-source’owych narzędzi. Okazuje się, że takie oprogramowanie świetnie nadaje się do realizacji nawet bardzo złożonych projektów. Kosmiczna pralnia wygląda bowiem lepiej niż wiele kinowych produkcji.

Głównym bohaterem jest Franck. To owca. W dodatku owca z depresją. Żyje sobie na wyspie lewitującej gdzieś w przestrzeni kosmicznej i ma swoje stado, ale jakoś nie potrafi odnaleźć szczęścia. W chwili, gdy ją poznajemy, planuje samobójstwo. Nie jest to łatwe, kiedy jest się owcą i ma się do dyspozycji tylko jedno sensowne drzewo. Nawet jeśli splecie się linę ze swojego włosia, to trzeba ją jeszcze związać w pętelkę, by się powiesić, a z raciczkami zamiast rąk to spore wyzwanie…

Oczywiście pojawi się ktoś, kto da mu szansę, o ile można to nazwać szansą. Otworzy to pole do różnych interpretacji Kosmicznej pralni. A sporo ich. Jedni patrzą na tę pozycję z religijnego punktu widzenia, mówią o śmierci i reinkarnacji, o szukaniu swojego miejsca w świecie. Inni twierdzą, że to ostrzeżenie przed samobójstwem, które uświadamia, nawet jeśli komuś wydaje się, że wiedzie kiepskie życie, to na pewno istnieje ktoś, kto ma gorzej. Ostatnia scena, rozgrywająca się w miejskiej pralni, budzi najwięcej domysłów. Często absurdalnych. Tu nawet kolor włosów pewnego mężczyzny uchodzi za trop!

Kosmiczna pralnia udowadnia, że w kilkanaście minut można opowiedzieć historię, która daje do myślenia i obok której trudno przejść obojętnym. Można też stworzyć ciekawą postać i pozwolić widzowi ją polubić. Jasne, film nie zawiera zbyt wiele treści, sporo pozostawiając domysłom, ale otwiera wiele furtek, podsuwa sporo tematów do dyskusji. Aż szkoda, że planowana kontynuacja nigdy nie powstała. Ale tak to już jest, jak tworzy się za darmo i udostępnia za darmo.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkometrażowe animacje
– Ciekawisz się problemem reinkarnacji
– Masz słabość do owiec

Odpuść sobie, jeśli:
– Myślisz, że to bajka dla dzieci

Michał Zacharzewski

Kosmiczna pralnia, Cosmos Laundromat: First Cycle, 2015, reż. Mathieu Auvray

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.