Pan życia i śmierci

Pan życia i śmierci rozpoczyna się od niezwykle efektownego mastershota opowiadającego życie pojedynczej kuli począwszy od fabryki, w której została wyprodukowana, po mózg kilkunastoletniego dziecka, w którym ostatecznie wylądowała. Bo, jak mówi Yuri, jeden na dwunastu ludzi na świecie nosi broń. Problem jest to, jak wcisnąć ją pozostałym jedenastu.

Film opowiada historię inspirowaną autentycznymi wydarzeniami. Na początku lat 80. Yuri (Nicolas CageKick-Ass), syn emigranta z Ukrainy, jest świadkiem morderstwa dokonanego przez rosyjskiego bandytę. To zachęca go do zajęcia się handlem bronią. Już pierwsza, niewielka transakcja przekonuje go, że to słuszna decyzja. W interes wciąga swojego brata, Vitalija (Jared LetoDom Gucci), i stopniowo zwiększa skalę.

Do pewnego stopnia Pan życia i śmierci to klasyczny film o sukcesie przedsiębiorczego biznesmena. Yuri jest wizjonerem, ale i ciężko harującym facetem, który dość szybko przebija się do odpowiednich ludzi i dopina pierwsze ważne umowy. Nie ma żadnych moralnych dylematów. Podczas wojny libańskiej sprzedaje broń zarówno jednej, jak i drugiej stronie konfliktu. Zwraca jednak na siebie uwagę Interpolu i agenta Valentine’a (Ethan Hawke Glass Onion).

Film w pewnym sensie pada ofiarą swojej efektowności. Niby opowiada historię autentyczną, ale robi to w tak widowiskowy sposób, że ów autentyzm gdzieś po drodze gubi. W efekcie całość ogląda się z przyjemnością, podziwiając kolejne starannie wyreżyserowane sceny, błyskotliwe wypowiedzi bohaterów czy zwroty akcji. Głębi, zwłaszcza w portretowaniu bohaterów, w Panu życia i śmierci jednak niewiele. Pozostaje wiedza o handlu bronią, obrzydliwym interesie, na którym bogaci się niewielu, a tracą niemal wszyscy.

Zobacz, jeśli:
– Myślisz, że Cage grywa tylko w słabych filmach
– Lubisz efektownie zrealizowane produkcje
– Ciekawi cię handel bronią

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na wnikliwe kino

Michał Zacharzewski

Pan życia i śmierci, Lord of War, 2006, reż. Andrew Niccol, wyst. Nicolas Cage, Bridget Moynahan, Jared Leto, Shake Tukhmanyan, Jean-Pierre Nshanian, Jasper Lenz, Kobus Marx, Stephan De Abreu, Ian Holm, Tanya Finch, Donald Sutherland, Ethan Hawke, Prosper Hakiziman, Steve Ruge, Evgeniy Lazarev, Sammi Rotibi, Eamonn Walker, Nalu Tripician, David Shumbris, Eric Uys, Jared Burke, Tony Caprari, Kutcha, Yule Masiteng, Larissa Bond, Tanint Phoenix

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Pan życia i śmierci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.