Wspaniałe (2021)

Wspaniałe to trwający niespełna kwadrans dokument pokazywany w ramach zorganizowanego przez telewizję Arte konkursu dla reżyserek krótkich filmów dokumentalnych. Jego autorka, Meryem-Bahia Arfaoui, przygląda się kobietom mieszkającym w blokowiskach. Blokerkom z rodzin emigranckich z dzielnicy Raynerie, które innego życia niż w blokach nie znają.

Niektórym blokersi źle się kojarzą. Kobiety wypowiadające się do kamery malują jednak zupełnie inny ich portret. Przede wszystkim bardzo różnorodny. Z jednej strony wspominają niedzielne mycie mieszkań, ale i korytarzy, wspólne dbanie o cały budynek. Z drugiej pokazują problemy ze znalezieniem pracy, które przekładają się na tworzenie lokalnych wspólnot. I na to, że kobieta z bloku musi najpierw stać się twardym mężczyzną, by móc być kobietą. Niełatwo jest.

Ich matki przyjechały do Francji bez znajomości języka.    Miały bardzo ciężko, często nie pracowały, zajmowały się domem. Nowe pokolenie nie ma już tych ograniczeń. Doskonale mówi po francusku i stara się osiągnąć jakikolwiek sukces. Wymaga to zaradności, ale Wspaniałe zaradne są. Tego nauczyło ich dzieciństwo spędzone na blokowisku, a także poczucie wspólnoty. Świadomość tego, że nie są same – niezależnie od pochodzenia, wyznania czy posiadanego majątku.

Ich zdaniem blokowiska nie mają przyszłości. Już teraz są powoli wyburzane, zastępowane niskimi apartamentowcami dla klasy średniej. One tam nie zamieszkają. Nie będzie ich stać. Zostaną wyrzucone, rozjadą się po mieście, po kraju, stracą więzi, swój background. Nic dziwnego, że są wściekłe. Ale takie właśnie życie oferuje im cywilizowana Europa.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się problemami społecznymi
– Ciekawią cię losy emigrantów
– Lubisz blokowiska

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za krótkometrażowymi dokumentami

Michał Zacharzewski

Wspaniałe, Les Splendides, 2021, reż. Meryem-Bahia Arfaoui

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.