Skradziona kolekcja

Skradziona kolekcja to komedia kryminalna nakręcona według scenariusza Joanny Chmielewskiej. Podobno powstała na motywach powieści Upiorny legat, jednak niewiele ma z nią wspólnego. Zmian wprowadzono sporo, skutkiem czego brakuje tu chociażby tego błyskotliwego humoru, który cechował oryginał.

Jak to możliwe? Podobno nad scenariuszem Chmielewska za wiele nie pracowała. Dostarczyła materiały do niego – bazujące na książce – i rozgrzebywaniem tekstu zajęli się filmowcy. Kiedy pisarka obejrzała gotowe dzieło, była zaskoczona, jak co stało się z wymyśloną przez nią historią. Nie mogła zrozumieć, po co ktoś deklaruje, że chce nakręcić film na podstawie jej opowieści, a następnie tworzy własną…

Pan Kowalski, właściciel wartej fortunę kolekcji znaczków, ma zgłosić się do szpitala. Na czas swojej nieobecności najcenniejszą część zbiorów przekazuje przyjaciółce, niejakiej Joannie (Izabella Dziarska). Niestety, podczas zorganizowanego przez nią wieczorku brydżowego kolekcja znika. Dosłownie rozpływa się w powietrzu. Joanna nie ma wyboru. Razem z przyjaciółką, Janką (Elżbieta Starostecka Jak rozpętałem II wojnę światową), musi przeprowadzić śledztwo odzyskać cenną zgubę.

Nie zgodziłbym się z teorią, że Skradziona kolekcja nie śmieszy. Jan Batory jest zbyt wytrawnym reżyserem, by sobie na to pozwolić. Całkiem wartko prowadzi akcję i posługuje się też slapstickiem, ale opowiada historię straszliwie naiwną, żeby nie powiedzieć infantylną. Zupełnie jakby nie wierzył w to, co wymyśliła w książce Chmielewska. Z dzisiejszej perspektywy film ma swój urok, choćby wychwytuje parę detali charakterystycznych dla czasów, w których go kręcono. Porównania z powieścią jednak nie wytrzymuje.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare polskie komedie
– Kochasz prace Joanny Chmielewskiej

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na rasowy kryminał
– Masz nadzieję na wierną adaptację powieści

Michał Zacharzewski

Skradziona kolekcja, 1979, reż. Jan Batory, wyst. Izabella Dziarska, Elżbieta Starostecka, Krzysztof Kowalewski, Zbigniew Buczkowski, Roman Kosierkiewicz, Mieczysław Pawlikowski, Jerzy Jogałła, Kazimierz Brusikiewicz, Wiesław Drzewicz, Andrzej Zaorski, Kazimiera Utrata, Andrzej Brzeski, Zdzisław Szymborski, Wiesław Machowski, Andrzej Szenajch, Jerzy Moes, Stefan Friedmann, Zofia Merle, Lech Ordon, Wojciech Rajewski, Andrzej Fedorowicz, Stanisław Masłowski, Czesław Lasota, Władysław Komar

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.