Adoptowani

Jeśli ktoś decyduje się nakręcić film na poważny temat, to nawet jeśli okrasza go wtrętami rodem z komedii obyczajowych, to powinien wgryźć się w materię. Sięgnąć nieco głębiej, by nie oferować widzowi pobieżnego spojrzenia. Tego właśnie Adaptowanym zabrakło.

Lisa (Mélanie Laurent) mieszka w Lyonie i samotnie wychowuje syna. Utrzymuje się z grania i śpiewania w klubach. Sporo czasu poświęca również siostrze, Marine (Marie Denarnaud), z którą jest bardzo blisko związana. Marine z kolei pracuje w księgarni i od pewnego czasu spotyka się z krytykiem kulinarnym, niejakim Aleksem (Denis Ménochet). Lisa nie jest z tego zadowolona, a przyczyn jej niezadowolenia należy doszukiwać się w przeszłości. Otóż w dzieciństwie została wraz z siostrą adoptowana…

Historia ma jeszcze kilka innych, dramatycznych zwrotów akcji i została podzielona na trzy części. Każda z nich rozwija historię z perspektywy innej postaci. To ciekawy zabieg, choć chyba nie do końca wykorzystany. Adoptowanym brakuje wspomnianego na wstępie mięsa. Głębszego wgryzienia się w losy postaci. Po wielu tematach autorka dosłownie się prześlizguje bądź po prostu je sygnalizuje. Inne wątki z kolei rozwija w sposób standardowy, ograniczając się do obserwowania.

Adoptowani potrafią chwycić za serce, podobnie jak i rozśmieszyć. Generalnie jednak to film miejscami dość smutny, nostalgiczny, a już na pewno dający do myślenia. Oczywiście ma atuty, choćby dobre aktorstwo, ale brakuje mu scen, które zapadałyby w pamięć. Mam wrażenie, że reżyser opowiadała tu o rzeczach, których nie zna z własnego doświadczenia. A przydałoby się je znać.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz francuskie kino obyczajowe
– Chętnie się wzruszasz

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy twórcy nie wgłębiają się dostatecznie w temat
– Liczysz na film zabawny

Michał Zacharzewski

Adoptowani, Les adoptés, 2011, reż. Mélanie Laurent, wyst. Marie Denarnaud, Denis Ménochet, Clémentine Célarié, Mélanie Laurent, Théodore Maquet-Foucher, Audrey Lamy, Morgan Perez, Nicolas Medad, Melissa Drigeard, Henry Citrinot

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.