Kulawa kaczka i ślepa kura – Ulrich Hub

Tytuł zdradza tożsamość bohaterów tego komediodramatu. Książeczka dla dzieci Kulawa kaczka i ślepa kura opowiada bowiem o kulawej kaczce i ślepej kurze. Przy okazji z lekko filozoficznym zacięciem pokazuje przyjaźń i pogoń za marzeniami.

Kaczka rzeczywiście jest kulawa. Ma nóżkę troszkę nie teges i w związku z tym podpiera się kulą (ale nie taką do kręgli, ludzie, ogarnijcie się!). Codziennie krąży trochę po swojej zagrodzie, ale nigdy nigdzie się nie wybrała, bo wielki świat trochę ją przeraża. A poza tym jest kulawa. Co innego kura. Ona nic nie widzi i może dlatego nie widzi żadnych niebezpieczeństw. Chce wyruszyć w podróż i odnaleźć miejsce, w którym spełniają się wszystkie marzenia. Przypadkowo poznaje kaczkę i postanawia zabrać ją ze sobą. W końcu ktoś widzący może jej się przydać…

Kulawa kaczka i ślepa kura stylem przypomina inne powieści Ulricha Huba, choćby O ósmej na arce czy Ostatnią owcę. Zabawnym rysuneczkom towarzyszy tekst, który skrzy się humorem, ale nie jest tak do końca dziecinny. Rozważania bohaterek mają przełożenie na życie, a ich przygody podczas wędrówki niosą z sobą przesłanie. Przypominają o znaczeniu nastawienia i o tym, że optymistom może być w życiu łatwiej odnieść sukces. I że warto ciągnąć ze sobą towarzysza.

Czasem z przyczyn zawodowych czytam książki dla dzieci i niewiele z nich sprawia wrażenie lektur ciut ambitniejszych. Dzieła Ulricha Huba takie są. Na pozór to zabawne opowieści dla najmłodszych, ale czuć, że kryje się w nich coś więcej. Coś, co trzeba odnaleźć i zinterpretować. A to przecież cecha dobrej literatury.

Joel

Kulawa kaczka i ślepa kura
Tytuł oryginału: Lahme Ente, Blindes Huhn
Autor: Ulrich Hub
Przekład: Eliza Pieciul-Karmińska
Wydawnictwo Dwie Siostry

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.