Epidemia miłości

Postanie warszawskie bez wątpienia było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu tysięcy mieszkańców stolicy Polski. Dla 256 par stało się również czasem magicznym; momentem zawarcia małżeństwa. Film dokumentalny Epidemia miłości przygląda się ośmiu takim parom, przysłuchuje ich wspomnieniom i próbuje przywołać atmosferę tamtych dni.

Na pewno była niezwykła. Oni już wiedzieli, że ta koszmarna wojna powoli zbliża się do końca. Rosjanie wkroczyli już na tereny naszego kraju i z każdym dniem zbliżali się do Warszawy. 31 lipca znajdowali się kilkanaście kilometrów od miasta. Plan był więc prosty. Chwycić za broń, spuścić Niemcom łomot, powitać Rosjan w roli gospodarzy. Co z tego wyszło, wiemy z kart historii.

A co wyszło z zawartych wówczas małżeństw? Jak ci młodzi ludzie się poznali, jak się zakochali, jak zdecydowali scementować swój związek? Jak znaleźli księdza, który udzieliłby im ślubu, skoro wszyscy duchowni zajęci byli pogrzebami? Z czego robiono obrączki, jak szyto suknie ślubne? Czy wszyscy goście docierali na ceremonię czy też w tamtych czasach było to niemożliwe? No i jakie prezenty przynoszono? Czy mogła być nim na przykład… kąpiel w wannie?

Epidemia miłości sprawnie łączy opowieść o powstaniu z historią zwykłych ludzi, którzy wtedy powiedzieli sobie „tak”. To ciekawy, choć w sumie mało odkrywczy materiał – nikogo, kto choć trochę interesuje się historią, niczym nie zaskoczy. No, poza paroma anegdotkami. Także formuła opowiadania jest dość tradycyjna. Na szczęście wystarczy, żeby widzów zaintrygować, a niekiedy nawet wzruszyć. I poszerzyć nasze wyobrażenie o tamtych trudnych czasach.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się powstaniem
– Szykujesz się do ślubu
– Lubisz dokumenty

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz gadających głów

Michał Zacharzewski

Epidemia miłości, The Epidemic of Love, 2009, reż. Maciej Piwowarczuk, wyst. Jerzy Zelnik

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.