Ostatnia owca – Ulrich Hub

Wydawnictwo Dwie Siostry ma w swojej ofercie kilka książeczek dla dzieci autorstwa niemieckiego dramaturga, reżysera i pisarza Ulricha Huba. I wszystkie są niesamowite. Opowiadają niestandardowe, niekiedy dość dziwaczne opowieści, śmieszą, zaskakują, pobudzają do myślenia. Ze względu na swoją oryginalność nie wszystkim przypadną do gustu, ale to chyba dobrze, że dzieci poznają coś nieco mniej typowego…

W Ostatniej owcy przenosimy się na pastwisko, gdzie nocą wypoczywa grupka owiec. Jedna z nich nagle zauważa, że opiekujący się stadem pasterze zniknęli, a na niebie widać jakieś dziwne światła. Zebrane zwierzęta, między innymi owca z aparatem na zębach, owca z nogą w gipsie czy też ostatnia owca, mają na ten temat różne teorie, głównie katastroficzne. Podejrzewają nawet atak UFO, bo przecież wszystkie znaki na niebie i ziemi zdają się potwierdzać tę teorię. Mimo to postanawiają wyruszyć na poszukiwania.

Wieść niesie jednocześnie, że gdzieś w okolicy urodziło się dzieciątko, które ma uporządkować na nowo świat. Podobno przyszło na świat w stajni w jakiejś lichej sukience, więc wszystko wskazuje, że to dziewczynka. Zanim jednak stado w ogóle dotrze na miejsce, przeżyje sporo przygód. Bo powiedzmy sobie szczerze, stado nie jest zbyt rozgarnięte. Owce są przemądrzałe, kłótliwe, pyskate, no i wiedzą swoje. Każda co innego.

Ostatnia owca ma swoje zalety. To książka przewrotna, zabawna, ciepła, niekiedy autentycznie emocjonująca, no i bardzo ładnie ilustrowana. Jej zakończenie może niektórych zaskoczyć, ale kiedy człowiek zastanowi się nad nim głębiej, dojdzie do wniosku, że to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające na bardzo szerokie interpretacje. Bo przecież rozmowa z małym dzieckiem powinna towarzyszyć każdej lekturze. Tak mi się przynajmniej wydaje…

Joel

Ostatnia owca
Tytuł oryginału: Das letzte Schaf
Autor: Ulrich Hub
Przekład: Anna Gamroth
Wydawnictwo: Dwie Siostry

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Ostatnia owca – Ulrich Hub

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.