This is Vanity

Poruszająca, oparta na faktach krótkometrażówka This is Vanity odbyła w 2013 roku triumfalny pochód przez festiwale całego świata. Zdobyła sporo wyróżnień i cieszyła się uznaniem widzów, ale z jakichś powodów nie pozwoliła reżyserowi, Oliverowi Goodrumowi, debiutować w pełnym metrażu. Doczekała się za to kontynuacji, Iniquity, kto wie, może nawet lepszej.

W This is Vanity przenosimy się na typowe brytyjskie osiedle domów tarasowych, położone w jakiejś podłej dzielnicy biednego miasta. Z zachlapanego farbą domu wynurza się matka z niepełnosprawną umysłowo nastoletnią córką. Siłą zaciąga ją do samochodu, po chwili siada za kółkiem. Wiezie ją do lekarza? Odwozi do placówki wychowawczej? A może zmuszona jest przed kimś uciekać? Szybko się o tym dowiadujemy – kobieta wyciąga bowiem zapalniczkę i podpala skąpane w benzynie fotele. Chwilę później samochód eksploduje.

Oliver Goodrum oparł This is Vanity na prawdziwej historii. Po mocnym wstępie cofa się w przeszłość i pokazuje, co pchnęło kobietę do tej strasznej decyzji. Okazuje się, że zwykła bezradność… Młodzieżowy czy wręcz dziecięcy gang terroryzujący okolicę wybrał sobie jej córkę za cel. Próbowała jej bronić, najpierw samodzielnie, potem interweniując u rodziców, lecz ci trzymali stronę swoich dzieci. Policja i kościół też niewiele zdziałali. A młodzi bandyci czuli się coraz bardziej bezkarni.

Takich historii jak w This is Vanity jest sporo. Nie tak dawno podobna, choć może nie tak tragiczna, wydarzyła się w Polsce. Schemat był identyczny. Przemoc, chamstwo rodziców, bezwład instytucji państwowych. Schemat powtarzał się i powtarza. Jasne, wiele osób na miejscu matki z filmu podjęłoby inne decyzje, szukałoby pomocy gdzie indziej.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkometrażówki
– Interesujesz się problematyką społeczną
– Ciekawią cię historie z życia

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz, że „zawsze można coś zrobić”

Michał Zacharzewski

This is Vanity, 2013, reż. Oliver Goodrum, wyst. Lucy Brown, Sophie Farquhar, Samantha Seager, Dominic Mafham, Richard Crehan, Martin Pirongs, Kristin McIlquham, Hannen Derbel, Kasey McKellar, Spencer Butcher, Rebecca Mclintok

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “This is Vanity

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.