Kiedy wreszcie opuścimy Ziemię?

Internetowy dokument Kiedy wreszcie opuścimy Ziemię? uświadamia nam, że proces przygotowania ludzkości do opuszczenia naszej planety już się rozpoczął. Zmienili się główni gracze, zmieniły się aspiracje, ale pęd do podboju kosmosu jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Do lat siedemdziesiątych podbój ów napędzały światowe mocarstwa. USA i ZSRR rywalizowały ze sobą, kto pierwszy wyśle rakietę w kosmos, kto zapakuje do niej człowieka i czyj obywatel jako pierwszy dotknie stopami jego powierzchni. Olbrzymie koszty tych działań w połączeniu z kolejnymi kryzysami naftowymi i brakiem osiągalnych nowych celów sprawił jednak, że później podróże w kosmos porzucono. Od lat 70 do czasów współczesnych osiągnięto niewiele, nie licząc może budowy wspólnej międzynarodowej stacji badawczej.

Teraz do podboju kosmosu szykują się nie państwa, a biznesmeni. Elon Musk, Jeff Bezos, Richard Branson inwestują miliardy w badania i nowe technologie. Na początek chcą wozić w kosmos turystów. Umożliwić im doświadczenie stanu nieważkości przez krótką chwilę, kilka, może kilkanaście minut, a następnie zapewnić bezpieczny powrót na ziemię. I na dobrą sprawę już to osiągnęli. Kluczem do sukcesu była zmiana sposobu myślenia o rakietach. W latach 70. były to maszyny jednorazowego użytku, dziś są wielokrotnego. W efekcie koszt wyniesienia 1 kg w kosmos spadł do marnych 2 tysięcy dolarów.

Kolejne cele są już wytyczone. Ponowne odwiedziny na Księżycu. Założenie tam niewielkiej bazy, skuteczne rozbudowanie jej, rozpoczęcie pozyskiwania surowców z naszego satelity. Potem to samo, ale na Marsie, już w dalszej przyszłości. Podbój kosmosu, kiedyś straszliwie kosztowny, ma być obecnie ekonomicznie uzasadniony. W dłuższym okresie czasu opłacalny. Dochodowy! I pomagają w tym nowe technologie, które zaprezentowano w Kiedy wreszcie opuścimy Ziemię? Choćby miniaturowe satelity o wadze 1kg i rozmiarach 10x10x10 cm. A będą i mniejsze!

Kiedy wreszcie opuścimy Ziemię? opowiada o tym wszystkim w spójny i logiczny sposób, pokazując dokonujący się postęp, operując wypowiedziami zarówno inwestorów, jak i naukowców czy pionierów kosmosu. To ciekawy dokument, który podsumowuje aktualny stan naszych przygotowań do opuszczenia Ziemi, wskazuje możliwe problemy i najbliższe kroki. Kogo interesują tego typu kwestie i chce być na bieżąco, bez wątpienia znajdzie tu wszystkie niezbędne informacje.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się podbojem kosmosu
– Liczysz, że już niedługo będziemy latać w godzinę z USA do Australii

Odpuść sobie, jeśli:
– Dokumenty naukowe cię odrzucają
– Uważasz, że mamy dość problemów na Ziemi i kosmos jest nam zbędny

Michał Zacharzewski

Kiedy wreszcie opuścimy Ziemię?, Taking Off. Leaving Earth for World Beyond, 2022, reż. Ruth Chao

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.