Gry wojenne

Gry wojenne to jedna z pierwszych wysokobudżetowych produkcji opowiadających o grach komputerowych, a zarazem interesujący obraz zagrożenia związanego z wybuchem wojny atomowej. W latach 80. powstało więcej takich produkcji, dość wspomnieć Nazajutrz, Testament czy Cudowną milę.

Rok 1983. Obsługa Amerykańskich Sił Powietrznych otrzymuje polecenie wystrzelenia pocisków nuklearnych w stronę Związku Radzieckiego. Głównodowodzący stara się potwierdzić tę decyzję u prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale bezskutecznie. W rezultacie odmawia wykonania polecenia. Okazuje się, że była to część testu psychologicznego i aż 22% dowódców na jego miejscu nie wykonałoby rozkazu, skazując USA na porażkę. W efekcie rząd postanawia powierzyć wykonanie tego typu polecenia sztucznej inteligencji zwanej WOPR.

Głównym bohaterem Gier wojennych jest amerykański nastolatek imieniem David (Matthew Broderick Godzilla). Chłopak uwielbia komputery, jest mistrzem Galagi, a także całkiem utalentowanym hakerem. Bez trudu włamuje się do szkolnego systemu i poprawia swoje oceny. Kiedy indziej włamuje się do komputera pewnego naukowca i uruchamia na niej symulację wojny nuklearnej. Problem w tym, że komputer ten – stanowiący część WOPR – nie rozróżnia prawdy od fikcji. W efekcie uznaje, że Stany Zjednoczone rzeczywiście mogą zostać zaatakowane.

W 1983 roku taka historia ekscytowała. Raz, że opowiadała o komputerach, nowych, nie do końca zrozumiałych gadżetów, którymi fascynowało się młode pokolenie. Dwa, że w przekonywujący sposób wykorzystywała realny strach przed wybuchem wojny atomowej i pokazywała przypadkowość takiego konfliktu, nie mówiąc o jego bezsensie. Wrażenie robiły efekty, dźwięk, zdjęcia, także sugestywność samej opowieści z Gier wojennych, którą analizowano i interpretowano na setki różnych sposobów. O której debatowano i którą straszono…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz gry komputerowe
– Kochasz paradoksy wojny atomowej

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na śmierć i zniszczenie
– Myślisz, że to dorosłe, bardzo ponure kino

Michał Zacharzewski

Gry wojenne, WarGames, 1983, reż. John Badham, wyst. Matthew Broderick, Dabney Coleman, John Wood, Ally Sheedy, Barry Corbin, Juanin Clay, Dennis Lipscomb, Michael Ensign, Susan Davis, James Tolkan, Michael Madsen, Drew Snyder, Alan Blumenfeld, Jesse D. Goins, Michael Adams, Art LaFleur, Stephen Lee, Eddie Deezen, John Spencer, Tory Christopher, William H. Macy, John Wood

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.