Kroniki domowe

Kroniki domowe w reżyserii Leszka Wosiewicza przypominają trochę wcześniejszy o cztery lata Pamiętnik znaleziony w garbie. Tu również śledzimy losy pewnej rodziny w kilku krótkich, ale istotnych dla niej okresach. Historia zaczyna się w czasie wojny i zahacza o stalinizm oraz czasy „cywilizowanego” PRL-u, pokazując różne postawy, sploty losów ludzkich, dobre i błędne decyzje.

Olo przyszedł na świat w rodzinie właściciela młyna. W tym samym dniu do jego miasteczka wkroczyła wyzwoleńcza Armia Czerwona. Plagą są bezdomne psy, które wałęsają się po mieście, jak i radzieccy żołnierze. Są jeszcze Żydzi, którzy jakimś cudem przetrwali obozy i wracają w rodzinne strony, choć tak naprawdę nikt ich tam nie chce.

Płyną lata i przez ekran przewijają się kolejne postacie. Ot, choćby siostra ojca, zwana Ciotką Dunkierką, która wydaje za mąż swoją córkę. Albo Różyłło, agitator ze Związku Młodzieży Polskiej, i pożądana przez wszystkich chłopców w mieście córka piekarza o imieniu Amelka. Nie brakuje również ekscentrycznej nauczycielki, nadużywającego alkoholu partyjnego lokatora, wreszcie księdza, który kiedy trzeba, okazuje się zaskakująco obrotny.

Kroniki domowe są uroczą rodzinną sagą, słodko-gorzką, zabawno-poważną, pełną błyskotliwych dialogów („Krótko się Melania ubiera!”, „Bo lubię mieć przewiew”), interesujących epizodów i karkołomnych niekiedy anegdot na kilometr pachnących prawdą (chociażby ta z bigosem). Trzeba lubić takie historie, chętnie czytywać wspomnienia i pamiętniki, a pokocha się film Wosiewicza. Oj, niedoceniony…

Zobacz, jeśli:
– Chętnie słuchasz opowieści rodzinnych
– Potrafisz docenić aktorstwo, historię, zdjęcia, grę świateł

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz polskiego kina

Michał Zacharzewski

Kroniki domowe, 1997, reż. Leszek Wosiewicz, wyst. Grażyna Szapołowska, Stanisława Celińska, Krzysztof Kolberger, Aleksander Ihnatowicz, Michał Lesień, Paulina Kinaszewska, Marcin Markowski, Halina Łabonarska, Artur Barciś, Ewa Konstancja Bułhak, Ewa Szykulska, Leon Charewicz, Zdzisław Wardejn, Ryszard Chlebuś, Cezary Żak, Rafał Mohr, Paweł Gędłek, Krzysztof Szczerbiński, Jan Krzysztof Szczygieł, Sebastian Świąder, Grzegorz Warchoł, Andrzej Róg, Katarzyna Kwiatkowska, Samanta Janas, Marcin Tyszka, Piotr Rzymyszkiewicz, Joanna Kurowska, Mirosław Jękot, Maciej Czapski

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.