Bajki z mchu i paproci: Przygody Żwirka i Muchomorka

Bajki z mchu i paproci: Przygody Żwirka i Muchomorka to jedna z najpopularniejszych czechosłowackich animacji. W latach 70. podbiła serca młodych widzów w całym bloku wschodnim, stała się też źródłem niezliczonych żartów z uwagi na specyficzną kreskę i styl bycia bohaterów. A jest nimi para rasowych skrzatów – chudy jak patyk Żwirek (Křemílek) i nieco bardziej „krępy wszerz” Muchomorek (Vochomůrka).

O ich przygodach powstało blisko czterdzieści krótkich, kilkuminutowych filmików. W każdym z nich mierzyli się z jakimś bardzo normalnym, życiowym problemem, jednak podchodzili do tego po skrzaciemu. W efekcie – trochę jak późniejsi Sąsiedzi – ładowali się w kłopoty. Czasem wieźli jajka na sankach, kiedy indziej śpiewali kolędy, piekli kołacz, gościli myszkę albo na przykład próbowali uszyć spodnie.

Serial powstał na podstawie książeczki dla dzieci niezwykle popularnej za naszą południową granicą. Do dziś zaskakuje szaro-burą paletą kolorów. Bawi natomiat samym rysunkiem postaci. Żwirek i Muchomorek nie przypominali bowiem krasnoludków, do których byliśmy przyzwyczajeni. Nie nosili czerwonych czapeczek czy charakterystycznych bucików. Hołdowali modzie łóżkowej: bose stopy, długie i proste koszule nocne, a na głowach białe czepce z rodzaju tych, które kiedyś zakładało się do spania. Cóż, obaj lubili dobrze się wyspać.

Przez lata narosło wokół Bajki z mchu i paproci: Przygody Żwirka i Muchomorka mnóstwo legend. Niektórzy twierdzili, że byli oni pierwszą homoseksualną parą w historii czechosłowackiej telewizji; dwóch poczciwych facetów prowadzących wspólne, nieco nudnawe życie. Inni sugerowali, że obaj muszą nadużywać narkotyków, głównie marihuany, której (prawdopodobne) opary dostrzegali co jakiś czas na ekranie. Panowie lubili zresztą coś ćmić. Jakoś relaksować się trzeba było w tych trudnych czasach…

Zobacz, jeśli:
– Znasz i dobrze wspominasz
– Chcesz przekonać się, czemu boomerzy są tacy dziwni

Odpuść sobie, jeśli:
– Lubisz kolorowe, zrozumiałe bajki
– Masz uczulenie na starszych mężczyzn w bieliźnie nocnej

Michał Zacharzewski

Bajki z mchu i paproci: Przygody Żwirka i Muchomorka, Pohádky z mechu a kapradí, 1968, 1969, 1970, 1971

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.