Wzgórze Rozdartych Serc

Tytułowe Wzgórze Rozdartych Serc to pole trwającej ponad miesiąc bitwy, którą wojska amerykańskie stoczyły podczas wojny koreańskiej w 1951 roku. Główny bohater filmu, sierżant Tom Highway (Clint EastwoodŻółtodziób), zapracował wówczas na medal. Trzydzieści lat później, a więc w momencie jego powstania, wciąż służył w armii.

Highway zajmuje się szkoleniem narybku. Właśnie został skierowany do garnizonu, w którym przed laty służył. Nowy dowódca jednostki widzi w nim starego dziadka, który hołduje antycznym modelom pracowania z ludźmi. Dlatego wysyła go do oddziału odpowiadającego za rekonesans i mającego spore braki. Tam Highway również nie zostaje przyjęty zbyt dobrze. Zwłaszcza że sporo wymaga i nie należy do ludzi pobłażliwych.

Wzgórze Rozdartych Serc powstało dwa lata po amerykańskiej inwazji na Grenadę, kiedy znów wróciła moda na kino wojenne. Część społeczeństwa nie miała zbyt dobrego zdania o żołnierzach, którzy wyruszyli walczyć w nikomu niepotrzebnym konflikcie. Potrzebne były produkcje, które to zmienią, które pokażą ich ciężką pracę i poświęcenie, także ryzyko, z którym muszą mierzyć się na co dzień. Eastwood jako lokalny patriota i republikanin idealnie się do tego nadawał.

Film spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków i cieszył się sporym zainteresowaniem widzów. Doceniono zwłaszcza elegancką reżyserię Eastwooda i szacunek do materiału wyjściowego. Niektórzy co prawda krytykowali scenariusz, ale chwalili aktorów, zwłaszcza samego Eastwooda, który zagrał jedną ze swoich lepszych ról. W komunistycznej Polsce pisano, że Wzgórze Rozdartych Serc to kino imperialistyczne, uzasadniające zbrodnie amerykańskiego reżimu. Zawsze jednak punkt widzenia zależy od punktu, w którym się siedzi, nie?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino wojenne
– Cenisz filmy Eastwooda
– Nie pamiętasz konfliktu w Grenadzie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz patriotycznych agitek

Michał Zacharzewski

Wzgórze rozdartych serc, Wzgórze złamanych serc, Heartbreak Ridge, 1986, reż. Clint Eastwood, wyst. Clint Eastwood, Everett McGill, Moses Gunn, Mario Van Peebles, Eileen Heckart, Marsha Mason, Bo Svenson, Ramón Franco, Peter Koch, Mike Gomez, Richard Venture, Peter Jason, J.C. Quinn, Timothy Fall, Tom Villard

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.