Wjazd pociągu na stację w La Ciotat

To jeden z pierwszych filmów w historii kina. Wjazd pociągu na stację w La Ciotat powstał w 1895 roku i trwa niespełna minutę. Nie posiada żadnej fabuły. To dokument pokazujący tytułowe wydarzenie, składający się zaledwie z jednego ujęcia.

Widzimy stację kolejową w jakimś niewielkim miasteczku, znikającą gdzieś za horyzontem linię torów kolejowych, a także peron, na którym czekają podróżni. W tle pojawia się parowóz, który szybko się powiększa i w końcu mija kamerę z lewej strony. Wagony zatrzymują się i zaczynają wysiadać z nich pasażerowie. Wokół nich krążą dróżnik i bagażowi. Niektórzy ludzie zwracają uwagę na kamerę, zapewne dziwią się, co to za dziwny sprzęt. Być może biorą go za aparat fotograficzny. I tyle.

La Ciotat to miasteczko położone w południowej Francji, nieopodal delty Rodanu. Rodzina Lumière miała tu swoją letnią rezydencję i dlatego konstruktorzy pierwszego kinematografu nagrali w tej właśnie gminie kilka filmów. Zestaw swoich prac zaprezentowali podczas pierwszego publicznego pokazu w Paryżu, 28 grudnia 1895 r. w Salonie Indyjskim Grand Café. Co ciekawe, nie było wśród nich Wjazdu pociągu na stację w La Ciotat. Film miał swoją premierę miesiąc później. Lata później został okrzyknięty klasykiem.

Według legendy pokaz wywołał przerażenie. Niektórzy widzowie uciekali sprzed ekranu, przekonani, że pociąg za chwilę w nich wjedzie. Niektórzy historycy kina twierdzą jednak, że w rzeczywistości wychodzili oni z sali, gdyż pomylili drzwi (chcieli wejść na pokaz camera obscura, który urządzono po sąsiedzku). Być może też do całej historii doszło w 1934 roku, kiedy Louis Lumiere przygotował trójwymiarową wersję swojego dzieła. Wtedy pociąg naprawdę wyjeżdżał z ekranu – a przynajmniej tak się wydawało.

PS. Powstały trzy filmy z serii Wjazd pociągu na stację w La Ciotat. Nakręcono je w latach 1895-97 i są do siebie bliźniaczo podobne…

Zobacz, jeśli:
– Masz chwilkę
– Interesujesz się historią kina
– Kochasz „ciapągi”

Odpuść sobie, jeśli:
– Boisz się, że coś wyskoczy na ciebie z ekranu

Michał Zacharzewski

Wjazd pociągu na stację w La Ciotat, L’Arrivée d’un train a la Ciotat, 1896, reż. Auguste Lumière,  Louis Lumière

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.