Paryż pani Harris

Kojarzycie misia Paddingtona? To film dla dzieci, a nie wszyscy dorośli chcą oglądać filmy dla dzieci. Dla nich właśnie powstał Paryż pani Harris, bo pani Harris to taki Paddington. Niewysoki, chronicznie wręcz dobroduszny i niezwykle przyjazny, w nieodłącznym kapelusiku i z walizeczką w dłoni.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50., kiedy pani Harris (Lesley ManvilleRiver), niemłoda już sprzątaczka pracująca w kilku londyńskich domach, dowiaduje się o śmierci męża. Był pilotem i zginął w 1944 roku na Warszawą, ale pani Harris wiernie na niego czekała. Teraz, pogrążona w żałobie, zakochuje się w sukni Diora i postanawia ją sobie kupić. Będzie to wymagało od niej wielu wyrzeczeń, a także wycieczki do Paryża, bo tego typu stroje szyje się na zamówienie i kosztują fortunę.

Miś Paddington z tą swoją życzliwością nie był postacią realistyczną. Pani Harris również nie jest, bo takie osoby po prostu nie istnieją. Nie istnieje też jej idealny świat, który za dobroć zawsze odpłaca dobrocią, a marzenia się spełniają. Stąd film Anthonyego Fabiana jest tylko przyjemną bajeczką ku pokrzepieniu serc, starającą się przypomnieć nam, że warto być człowiekiem. Robić coś dla innych, myśleć o nich. Idea szczytna i jeśli zostanie w sercach widzów choćby przez dzień po seansie, to należy uznać Paryż pani Harris za sukces.

Twórcy gdzieś pomiędzy wierszami trochę lewicują. Pokazują nierówności społeczne i portretują bogaczy jako nieprzystosowanych drani, którzy być może starają się być ludzcy, ale nie bardzo potrafią. Film, podobnie jak Dom Guccich, pokazuje również potrzebę piękna i luksusu. I choć wątek romantyczny jest naciągany, to jednak wyczarowuje uśmiech na twarzy. Paryż pani Harris to bardzo pozytywne kino. Paddingtony tak mają…

Zobacz, jeśli:
– Potrzebujesz odrobiny serdeczności
– Lubisz opowieści z happy endem
– Kochasz misia Paddingtona

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za naciąganymi, nierealistycznymi bajkami

Michał Zacharzewski

Paryż pani Harris, Mrs. Harris Goes to Paris, 2022, reż. Anthony Fabian, wyst. Lesley Manville, Isabelle Huppert, Lambert Wilson, Alba Baptista, Lucas Bravo, Ellen Thomas, Rose Williams, Jason Isaacs, Anna Chancellor, Christian McKay, Guilaine Londez, Roxane Duran, Freddie Fox, Delroy Atkinson, Vincent Martin, Declan Hannigan, Stephen Saracco

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Paryż pani Harris

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.