Szef (2014)

To wymarzony film Jona Favreau. Gość napisał scenariusz Szefa i go wyprodukował, a także wyreżyserował. Ba, zagrał w nim główną rolę. Stworzył jeden z tych przesadnie optymistycznych obrazów, które mówią nam, że powinniśmy robić to, co kochamy, a wówczas prędzej czy później odnajdziemy szczęście. Foodie będą tym dziełem zachwyceni!

Carl (Jon FavreauIron Man 3) jest szefem kuchni w Los Angeles. Marzy o przygotowywaniu innowacyjnych i zaskakujących dań, jednak właściciel restauracji, niejaki Riva (Dustin HoffmanŁawa przysięgłych) domaga się od niego dań klasycznych i sprawdzonych. Także podczas wizyty znanego krytyka kulinarnego, Ramseya Michela (Oliver Platt Aligator). Kończy się to kiepską oceną i obelgami, które Carl rzuca pod jego adresem na Twitterze.

Dość klasyczny wątek kulinarny, polegający na gotowaniu coraz lepszych, choć niekoniecznie coraz bardziej wyszukanych potraw, zgodnie z regułami gatunku prowadzi od upadku po łatwy do przewidzenia sukces. Dodatkowo został on tu „podlany” równie klasycznym wątkiem obyczajowym. Carl jest bowiem rozwodnikiem i ma jedenastoletniego syna, Percy’ego (Emjay Anthony), z którym spędza zdecydowanie zbyt mało czasu. Kiedy obydwaj dadzą sobie szansę, stworzą zgraną drużynę.

Jasne, wtórność nie jest najmocniejszą stroną Szefa, film składa się z pomysłów znanych z wcześniejszych produkcji. Ujmuje jednak ciepłem, humorem, pozytywnym przesłaniem. Jon Favreau  dotknął spraw ważnych, choćby kłopotów finansowych, wypalenia zawodowego, trudności komunikacyjnych, ale potraktował je z odpowiednią lekkością. W efekcie nakręcił przyjemny, słodko-gorzki film, który pozostawia widza z szerokim uśmiechem na twarzy. Przesłanie jest bowiem równie oczywiste co scenariusz. Może być dobrze, ludziska. Ba, będzie dobrze.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino restauracyjne
– Potrzebujesz czegoś, co cię zmotywuje, podniesie na duchu

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz naiwnego optymizmu
– Liczysz na większą rolę Roberta Downeya jr.

Michał Zacharzewski

Szef, Chef, 2014, reż. Jon Favreau, wyst. Jon Favreau, John Leguizamo, Bobby Cannavale, Emjay Anthony, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman, Sofía Vergara, Oliver Platt, Amy Sedaris, Robert Downey Jr., Russell Peters, Gloria Sandoval, Alberto Salas, Nili Fuller, Gary Clark Jr., Rachel Acuna, Andrew Anderson, Gayle Kate

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Szef (2014)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.