Largo Winch

Nakręcona w 2008 roku francuska adaptacja belgijskiego komiksu Largo Winch to niedrogie, ale efektowne kino sensacyjne. Nieco przerysowane i bardzo amerykańskie, a jednocześnie inne od tego, co oferuje Hollywood. Być może dlatego film nie zrobił wielkiej kariery, a przez polskie przybytki X muzy przemknął niezauważony.

Largo (Tomer Sisley) pierwsze lata życia spędził w jugosłowiańskim sierocińcu. Stamtąd właśnie zabrał go bogaty przedsiębiorca Neiro Winch (Predrag ‚Miki’ Manojlović) i oddał na wychowanie. Sam nie miał dzieci i potrzebował kogoś, kto przejmie biznes po jego śmierci. Largo wyrósł na inteligentnego, ale niespokojnego mężczyznę. Trochę podróżnika, a trochę awanturnika.

I oto właśnie Neiro zostaje zamordowany przez ludzi, którzy chcą położyć łapę na jego interesach. Tym samym Largo musi stanąć do boju o schedę po przyszywanym ojcu. To zaś oznacza sporą dawkę scen typowych dla kina sensacyjnego. Bójek, pościgów, strzelanin, romansów i morderstw. Nie da się jednak ukryć, że Largo Winch tylko udaje nową wersję przygód Jasona Bourne’a. W rzeczywistości jest jego uboższą i mniej dopracowaną wersją.

Choć Jean Van Hamme – autor komiksów o Winchu – stworzył ciekawy i dopracowany świat, a jego scenariusze miały swoją głębię, to w kinie tego nie widać. Filmowy Largo Winch to opowieść jeśli nie prościutka, to na pewno uproszczona względem oryginału. Ciekawymi plenerami twórcy próbują przysłonić niezbyt rozbudowane postacie i liczne uproszczenia fabularne. Tym samym fani komiksu mają powody do narzekania. Zadowoleni mogą być natomiast fani kina sensacyjnego…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz europejskie kino sensacyjne
– Kojarzysz historie o Largo Winchu autorstwa Jeana Van Hamme’a

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na składne i inteligentne kino
– Irytują cię uproszczenia

Michał Zacharzewski

Largo Winch, The Heir Apparent: Largo Winch, 2008, reż. Jérôme Salle, wyst. Tomer Sisley, Kristin Scott Thomas, Predrag ‚Miki’ Manojlović, Mélanie Thierry, Gilbert Melki, Karel Roden, Steven Waddington, Anne Consigny, Radivoje Bukvic, Nicolas Vaude, Benedict Wong, Gérard Watkins, Wolfgang Pissors, David Gasman, Eddy Ko, Bojana Panic, Ivan Marevich, André Oumansky, Emmanuel Avena

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.