Drzewa pokoju

Skromny, kameralny dramat Drzewa pokoju przywołuje wydarzenia, do których doszło w 1994 roku w Rwandzie. Kiedy w wyniku zamachu zginął wywodzący się z plemienia Hutu prezydent, jego pobratymcy uznali to za wypowiedzenie wojny. Rozpoczęli rzeź i w ciągu kolejnych trzech miesięcy zamordowali około miliona ludzi. Świat w tym czasie milczał bądź ograniczał się do nic niewnoszących apeli…

W Drzewach pokoju o wydarzeniach tych dowiadujemy się z kroniki filmowej. Chwilę później mąż pomaga Annick ukryć się w piwnicy. Samemu zostaje na górze, chce przyczaić się w bezpiecznym miejscu i od czasu do czasu dostarczać jej wodę i żywność. Co prawda należy do Hutu, ale razem z żoną znalazł się na liście „zdrajców”, za co grozi śmierć.

Wkrótce do Annick dołączają kolejne kobiety z okolicy. Jeanette jest zakonnicą, Peyton amerykańską studentką przebywającą w Rwandzie w ramach misji pokojowej, zaś Muetsi wywodzi się z Tutsi. Panie nie znają się i są do siebie nieprzychylnie nastawione. Nieufne i rozgoryczone. Z czasem zaczną się dogadywać. Nie będą miały wyboru – w piwnicy spędzą ponad osiemdziesiąt dni. Niewielkie okno pod sufitem zapewni im odrobinę świata i możliwość przyglądania się temu, co dzieje się na zewnątrz.

Twórcy Drzewa pokoju nie epatują przemocą. Zamiast ją pokazywać, wolą sugerować, skutkiem czego film bliższy jest chwilami słuchowisku radiowemu. Gdzieś w tle słyszymy okrzyki o odgłosy wystrzałów, ale widzimy jedynie emocje malujące się na twarzach bohaterek. Przysłuchujemy się ich rozmowom, ich wspomnieniom i ich pragnieniom. Poznajemy ich obawy i pragnienia. Bo o tym jest właśnie film. O przeszłości, ale i o przyszłości, potrzebie wybaczenia i porozumienia się. W dobie wojny na Ukrainie to ważny temat. Bardzo na czasie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kameralne dramaty
– Interesujesz się historią Rwandy
– Ciekawi cię kobiece spojrzenie na wojnę

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na mocne, „krwawe” kino

Michał Zacharzewski

Drzewa pokoju, Trees of Peace, 2021, reż. Alanna Brown, wyst. Eliane Umuhire, Charmaine Bingwa, Ella Cannon, Bola Koleosho, Tongayi Chirisa, Omono Okojie, Evan Alex, Jamal Akakpo, Tarnue Massaquoi, David Yusel Madison

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.