
Nie wiem, czy jakikolwiek inny serial uchwycił ducha lat 80. równe skutecznie co Policjanci z Miami. A ci uchwycili go wręcz idealnie. Gdzie? W egzotycznych plenerach Florydy z malowniczymi palmami w niemal każdym kadrze, w pastelowych marynarkach Crocketta i w elektryzującej, elektronicznej muzyce Jana Hammera. Także w klubach, drinkach, narkotykach i alfonsach. Szybkich samochodach, kostiumach bikini i gwiazdach pojawiających się w niemal każdym odcinku. Tak na bogato!
Tytułowi Policjanci z Miami poznają się przypadkiem i od razu dają sobie po mordach. Detektyw Ricardo Tubbs (Philip Michael Thomas) prowadzi w Nowym Jorku sprawę kolumbijskiego handlarza narkotykowego z rodziny Calderone. Dociera za nim do Miami, gdzie wpada na niejakiego Sonny’ego Crocketta (Don Johnson), również detektywa, tyle że pracującego dla lokalnej policji. Panowie nie za bardzo przypadają sobie do gustu. Z rozkazu przełożonego (Edward James Olmos) łączą jednak szyki i dopadają bandytę. Wówczas postanawiają na stałe współpracować…
Na ogół każdy odcinek to oddzielna sprawa. Morderstwo, pobicie, spektakularna kradzież bądź inne niefajne przestępstwo, które wymaga interwencji. Śledztwo sprowadza się do kilku spotkań z informatorami, przyciśnięcia paru kapusiów bądź skojarzenia faktów. Za wiele dedukcji tu nie ma, choć są takie odcinki, które pozwalają wykazać się również i widzowi. Koniec końców zawsze dochodzi do pościgu bądź strzelaniny i spektakularnego aresztowania, a wszystko to przy akompaniamencie największych hitów, od Meat Loafa i Iron Maiden po Billy Idola czy Phila Collinsa.
W Polsce Policjanci z Miami stanowili – podobnie jak Dynastia – okazję do nasycenia oczu zgniłym kapitalistycznym zachodem. W sumie tak naprawdę wszystkim: stylem bycia, modą, zwyczajami, wreszcie palącym słońcem tytułowego miasta. Jednak serial odniósł sukces również w USA, gdzie wszystko to mieli na co dzień. Zadecydował o tym nie tylko beztroski, luźny klimat produkcji, ale i doskonały casting. Don Johnson pojawił się na nim po zarwanej nocy, nieuczesany i zmęczony życiem, a i tak dostał rolę!
Dziś o serialu można by książki pisać. Przedstawić kolejne próby nakręcenia Policjantów z Miami bez Johnsona (który po pierwszym sezonie zażądał czterokrotnej podwyżki, skutkiem czego próbowano zastąpić go Treatem Williamsem), wspomnieć muzyczne próby obu głównych gwiazd, wyliczyć wszystkie sławy w epizodach (od Bruce’a Willisa po Julię Roberts), przytoczyć anegdoty z planu. Lepiej jednak po raz kolejny obejrzeć wszystkie pięć sezonów. Ten serial wcale się nie zestarzał. Wciąż bawi i trzyma w napięciu.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz lata 80.
– Znasz serial i chcesz go sobie przypomnieć
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz seriali mających więcej niż dużo sezonów (ten ma pięć)
– Nie przepadasz za kiczem jako przemyślaną estetyką
Michał Zacharzewski
Policjanci z Miami, Miami Vice, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, wyst. Don Johnson, Philip Michael Thomas, Saundra Santiago, Olivia Brown, Michael Talbott, Martin Ferrero, Edward James Olmos, John Diehl, Sheena Easton, Belinda Montgomery, Jose Perez, Pam Grier, Charlie Barnett, Gene Simmons, Clarence Williams III, Brian Dennehy, Eartha Kitt, Laurence Fishburne, Viggo Mortensen, Dennis Farina, Stanley Tucci, Jimmy Smits, Bruce McGill, David Strathairn, Ving Rhames, Liam Neeson, Lou Diamond Phillips, Bruce Willis, Ed O’Neill, Julia Roberts, Michael Madsen, Ian McShane, Bill Paxton, Luis Guzmán, Kyra Sedgwick, Esai Morales, Terry O’Quinn, Joaquim de Almeida, Wesley Snipes, John Turturro, Melanie Griffith, Annie Golden, John Leguizamo, David Rasche, Ben Stiller, Chris Rock, Tommy Chong, Richard Belzer, Joan Chen, Keith Szarabajka, Burt Young, Richard Jenkins, Little Richard, Miles Davis, Iman, Albert Hall, Lothaire Bluteau, Jan Hammer, John Heard, Leonard Cohen, Frank Zappa, Michael Bay, Jeff Fahey, Bob Balaban, Ron Perlman, Charles S. Dutton, Steve Buscemi, Helena Bonham Carter, Brad Dourif, Vincent D’Onofrio, George Takei, Benicio del Toro, Jeroen Krabbé, Philip Baker Hall
Ocena: 8/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.