I Brigitte stworzyła Bardotkę

Niespełna godzinny dokument I Brigitte stworzyła Bardotkę opowiada historię życia Brigitte Bardot. Sławnej francuskiej aktorki, która stała się symbolem seksu i przez dwie dekady królowała na ekranach. Potem – u szczytu kariery – porzuciła aktorstwo, żeby zająć się działalnością charytatywną i opiekować się zwierzętami.

Brigitte urodziła się jeszcze przed drugą wojną światową w rodzinie powszechnie szanowanego inżyniera. Była tak zwaną panienką z dobrego domu, w młodości uczęszczała na zajęcia baletowej. Jako szesnastolatka zaczęła pojawiać się na okładkach popularnych czasopism. Nie podobało się to jej rodzicom, którzy uważali, że modeling nie jest dobrym zajęciem dla ich córki. Brigitte uparła się jednak. Zwłaszcza, że marzyła też o aktorstwie.

Jako szesnastolatka poznała młodego reżysera Rogera Vadima i zaczęła się z nim spotykać. Zaczęła pojawiać się w jego filmach, szybko też wyszła za niego za mąż. To Vadim zrobił z niej symbol seksu, choć wydaje się, że Brigitte prowokowanie miała we krwi. Ważne, że to za jej sprawą francuskie społeczeństwo przeszło przemianę obyczajową. A potem angielskie czy amerykańskie, bo również i tam Brigitte cieszyła się popularnością.

Dokument I Brigitte stworzyła Bardotkę pokazuje również, czym zajmowała się gwiazda po zakończeniu kariery. Ba, pokazuje ją nawet w akcji! Całą historię uzupełnia licznymi fragmentami jej filmów oraz wypowiedziami zarówno samej aktorki, jak i ludzi, którzy ją znali. Formalnie jest więc to dokument standardowy, sprawnie zrealizowany, lecz pozbawiony błysku. Zyskuje dzięki treści – bardzo sprawnie i w interesujący sposób opowiada o Brigitte Bardot. Na tyle ciekawie, że aż się chce siąść i oglądać jej filmy…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty o gwiazdach
– Interesujesz się Bardot bądź przynajmniej kinem

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że film skupi się na jej działalności charytatywnej
– Nie wiesz, kto to Bardot, i nie bardzo chcesz wiedzieć

Michał Zacharzewski

I Brigitte stworzyła Bardotkę, Et Brigitte crea Bardot, 2007, reż. Benjamin Roussel, wyst. Brigitte Bardot, Annick Cojean

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.