Czarny telefon

Czarny telefon jest adaptacją opowiadania syna Stephena Kinga, niejakiego Joe’ego Hilla. Opowiadania ponoć bardzo przeciętnego. Na szczęście reżyser Scott Derrickson zmienia część wątków, a pozostałe umiejętnie opakowuje atrakcjami. Dba o tło, o rysunek postaci, o związki przyczynowo – skutkowe. W rezultacie proponuje film przywołujący na myśl takie klasyki jak Split, Labirynt czy serial Strange Things.

Przedmieścia Denver, koniec lat siedemdziesiątych. Tajemniczy Wyłapywacz uprowadził właśnie kolejne dziecko, a policja wciąż nie może natrafić na jego ślad. Finney (Mason Thames) ma jednak inne problemy – wychowywany przez pogrążonego w żałobie ojca-alkoholika (Jeremy Davies) chłopak jest w szkole regularnie prześladowany. Liczyć może jedynie na młodszą siostrę Gwen (Madeleine McGraw) i kumpla, który pewnego dnia znika…

Finney też wpadnie w ręce Wyłapywacza (Ethan Hawke) i wyląduje w tajemniczej piwnicy z kibelkiem, materacem i tytułowym Czarnym telefonem. Zanim jednak do tego dojdzie, dobrze go poznamy i zdążymy polubić. Derrickson umiejętnie przedstawia swojego bohatera, poświęca mu zaskakująco dużo czasu. W dodatku nie traktuje nikogo w sposób szablonowy. Nawet wspomniany ojciec, tyran regularnie wyżywający się na swoich dzieciach, nie jest postacią jednowymiarową.

Czarny telefon jest filmem kameralnym, bazującym na dobrej grze aktorskiej i przemyślanym scenariuszu. Nie straszy scenami krwawymi czy wyskakującymi zza kadru potworami. Nie bawi się w zaskakujące zwroty akcji. Niepokoi samą atmosferą, tym, co za chwilę może się wydarzyć. I jest w tym na tyle wiarygodny, że obraz ogląda się z wypiekami na twarzy. Przydałoby się więcej tak dobrych filmów!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz mroczne historie
– Wierzysz w duchy
– Koniec lat 70. to dla ciebie wspaniały czas
– Kochasz klimat amerykańskich przedmieść

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz wątków nadprzyrodzonych
– Oczekujesz krwi i flaków

Michał Zacharzewski

Czarny telefon, The Black Phone, 2021, reż. Scott Derrickson, wyst. Mason Thames, Madeleine McGraw, Ethan Hawke, Jeremy Davies, E. Roger Mitchell, Troy Rudeseal, James Ransone, Miguel Cazarez Mora, Rebecca Clarke, J. Gaven Wilde, Spencer Fitzgerald, Rocco Poveromo, Nina Repeta   

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Czarny telefon

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.