Dzień próby

Dzień próby to świetnie nakręcony, trzymający w napięciu thriller policyjny, którego akcja toczy się w ciągu 24 godzin w niespokojnych dzielnicach Los Angeles – zaniedbanym Echo Park, mieszkaniowym Westlake i tętniącym życiem South Central. To również spory sukces Denzela Washingtona, który za rolę Harrisa otrzymał zasłużonego Oscara.

Pracujący w drogówce Hoyt (Ethan HawkeCzarny telefon) marzy o karierze w wydziale narkotykowym LAPD. Jest idealistą, który wierzy, że w ten sposób przysłuży się społeczeństwu i pomoże w budowie nowego, lepszego świata. Po otrzymaniu upragnionego awansu trafia na jeden dzień pod skrzydła doświadczonego policjanta, Harrisa (Denzel Washington Mistrzowie). To jego Dzień próby – ma potwierdzić swoją wartość, przydatność do pracy w wydziale. Sęk w tym, że Harris już dawno pozbył się złudzeń. Nieraz nagina prawo, by sprawniej i skuteczniej wypełniać swoje obowiązki.

Dzień próby był trzecim filmem w karierze Antoine Fuquy i drugim scenarzysty Davida Ayera. Obaj sporo zyskali dzięki tej produkcji i nie powinno to dziwić. Stworzyli bowiem realistyczny i ciekawy obraz chorób trawiących amerykańską policję. Skupili się nie tylko na objawach, ale i przyczynach, przyglądając się nierównej walce z przestępczością. Harris nie jest przecież tak do końca złym człowiekiem. Jest, jaki być może musi być. W ten sposób płaci wysoką cenę za pracę, którą tak desperacko wykonuje. Hoyt ma ją dopiero poznać.

Atutem filmu są wspomniane kreacje. Washington jest świetny, jego postać dysponuje wewnętrzną energią, która od czasu do czasu wydostaje się na zewnątrz, eksplodując. Hawke świetnie do niego pasuje i umiejętnie pokazuje dylematy swojej postaci. Dzień próby nie ogranicza się bowiem do pompowania adrenaliny do krwioobiegu widza. Dba również o jego umysł, pokazując pewne zjawiska i zachęcając do ich analizy. Oceny. To cecha dobrego kina.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino policyjne
– Cenisz dobrze nakręcone filmy

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na policjantów
– Nudzi cię amerykańskie kino sensacyjne

Michał Zacharzewski

Dzień próby, Training Day, 2001, reż. Antoine Fuqua, wyst. Denzel Washington, Ethan Hawke, Scott Glenn, Tom Berenger, Harris Yulin, Raymond J. Barry, Cliff Curtis, Dr. Dre, Snoop Dogg, Macy Gray, Charlotte Ayanna, Eva Mendes, Nick Chinlund, Jaime Gomez, Raymond Cruz, Noel Gugliemi, Samantha Esteban, Denzel Whitaker, Kyjel N. Jolly, Garland Whitt, Will Stewart, Seidy Lopez, Abel Soto, Cle Sloan, Fran Kranz, Peter Greene, Terry Crews, David Ayer

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Dzień próby

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.