R.A.S.

W czasie drugiej wojny światowej Algierczycy nie zdołali wywalczyć sobie niepodległości. Negocjowali z francuskim rządem, stawiali żądania, ale bez powodzenia. Zyskali co prawda konstytucję oraz uznanie języka arabskiego za urzędowy, ale to im nie wystarczało. Dlatego dziesięć lat później miejscowy Front Wyzwolenia Narodowego chwycił za broń…

Film R.A.S. opowiada o działaniach francuskiej armii w tym okresie, o problemach z poborowymi niemającymi zbyt wielkiej ochoty uczestniczyć w działaniach wojennych, wreszcie sposobach, po jakie sięgali dowódcy, by poradzić sobie z niesubordynacją. Tytułowe trzy litery – będące nawiązaniem do M.A.S.H. – oznaczają „nic do zgłoszenia”, a więc sytuację, w której nic się nie wydarzyło. Teoretycznie. Bo pewne sprawy lepiej przemilczeć.

Bohaterów w R.A.S. jest trzech. To młode chłopaki, March, Charpentier i Dax. Rezerwiści, którzy niekoniecznie chcieli iść do wojska, a już na pewno nie zamierzali narażać się na wojnie. W efekcie trafiają do batalionu dyscyplinarnego i zmuszeni do zabijania oraz ryzykowania własnym życiem. Ich dowódca, niejaki Lecoq, próbuje stworzyć elitarną jednostkę. Ma swoje powody, zarówno osobiste, jak i polityczne.

Francuzi długo mieli problem z tą wojną. Do 1999 roku nie uważali ją nawet za wojnę, tak jak dziś Rosjanie nie uważają za nią wojny na Ukrainie. Niechętnie też tematem się zajmowali. Filmy opowiadające o operacji w Algierii trafiały z reguły na półkę. Drgnęło coś dopiero na początku lat 70. Stąd R.A.S. to jeden z pierwszych filmów opowiadających o tym konflikcie. Przyciągnął do kin 1,3 miliona widzów, choć w niektórych miastach zakazano jego wyświetlania. Dziś, po latach, okazuje się zaskakująco aktualny. Pokazuje indoktrynację, sadyzm dowódców i brutalność żołnierzy. Kłamstwa, jakie towarzyszą każdej wojnie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino wojenne
– Ciekawi cię wojna algierska

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość konfliktów zbrojnych
– Nie oglądasz filmów, które mają pół wieku i więcej

Michał Zacharzewski

R.A.S., Nothing to Report, 1973, reż. Yves Boisset, wyst. Jacques Spiesser, Jacques Weber, Jean-François Balmer, Jacques Villeret, Claude Brosset, Philippe Leroy, Roland Blanche, Jean-Pierre Castaldi, Albert Dray, Georges Staquet, Henri Marteau

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.