Młody Sherlock Holmes

Polski tytuł to ściema. Młody Sherlock Holmes nie opowiada o słynnym angielskim detektywie ani tym bardziej o jego młodości. Skupia się na kinooperatorze z ciągotami do kryminologii i jego wielkiej miłości, na drodze której staje pewien szejk. O ile to w ogóle szejk, bo nie wygląda na szejka.

Wspomniany kinooperator (Buster Keaton Generał) pracuje w jakimś podrzędnym kinie i po godzinach pełni rolę ciecia. Z trudem wiąże koniec z końcem, nawet dolar znaleziony podczas zamiatania podłogi jest dla niego całkiem niezłym pieniądzem. Kupuje za niego czekoladki, które podarowuje ukochanej dziewczynie. Problem w tym, że panna ma też innego absztyfikanta, szejka o bardzo nieczystym sumieniu.

Młody Sherlock Holmes stoi typowym dla Keatona humorem, mocno powiązany z jego niesamowitymi popisami kaskaderskimi. Pościg po dachu ruszającego pociągu robi spore wrażenie, podobnie jak przejażdżka na kierownicy motocykla. Jeszcze bardziej niesamowita jest scena, podczas której śpiący bohater przenosi się do filmu i zmaga ze zbyt szybko zmieniającymi się kadrami. Z kolei partia snookera bawi oryginalnymi pomysłami. Pod względem realizacyjnym to naprawdę kawał znakomitego kina.

Według jednej z anegdot podczas zdjęć do Młodego Sherlocka Holmesa Keaton uszkodził sobie kręgi szyjne, ale nawet się nie zorientował. Odkryto to dopiero dziewięć lat później podczas rutynowego prześwietlenia. Czy było warto? Zapewne. Na zachodzie produkcję tę uważa się za jedno z najważniejszych dzieł aktora i stawia zaraz obok głośnego Generała. W Polsce wydaje się ona niedoceniona. Całkowicie niezasłużenie – to przecież jedno z arcydzieł kina niemego!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz czarno-białe filmy
– Doceniasz popisy kaskaderskie Bustera Keatona

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz slapsticku
– Masz uczulenie na kino nieme

Michał Zacharzewski

Młody Sherlock Holmes, Sherlock Jr., 1924, reż. Buster Keaton, wyst. Buster Keaton, Kathryn McGuire, Ward Crane, Erwin Connelly, Joe Keaton, Christine Francis, Doris Deane, Jane Connelly, Ford West, Betsy Ann Hisle

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.