Generał (1926)

Jeden z najlepszych filmów Bustera Keatona, nakręcony tuż przed śmiercią kina niemego. Dziś zaliczany jest do jego najwybitniejszych osiągnięć. Wciąż zaskakuje tak fabułą, jak i pomysłami realizatorskimi. I broni się. Mimo upływu lat wciąż doskonale się broni.

Generał przenosi widzów w czasy wojny secesyjnej, w 1926 roku wciąż żywej w pamięci widzów. Keaton wciela się w mieszkańca niewolniczego południa, młodego mężczyznę nazwiskiem Gray. Chłopak ma dwie prawdziwe miłości: piękną Annabelle, z którą wkrótce zamierza się ożenić, oraz lokomotywę zwaną Generałem. Plany te krzyżuje mu wybuch wojny. Gray nie chce walczyć, ale ponieważ w rodzinie jego ukochanej zaciągają się wszyscy mężczyźni, również i on stawia się w punkcie poboru. Zostaje odrzucony, gdyż jako maszynista bardziej przyda się w cywilu. Annabelle uznaje to za tchórzostwo i zrywa z nim wszelkie kontakty.

Mija rok i ojciec dziewczyny zostaje ranny. Annabelle wyrusza na północ, by się z nim zobaczyć. I oczywiście trafia do pociągu Graya. W czasie jednego z postojów grupa unijnych spiskowców działających daleko za linią frontu kradnie pociąg i rusza na północ. Planują spalić po drodze wszystkie mosty, zniszczyć linie telegraficzne i zniszczyć tory, utrudniając wrogowi aprowizację. Przypadkowo udaje im się również porwać Annabelle. Gray nie waha się długo. Najpierw drezyną, a potem pożyczoną lokomotywą rusza za nimi w szaleńczy pościg.

Większość akcji Generała toczy się na rozpędzonym pociągu. Gray pali w piecu, usuwa pojawiające się na drodze przeszkody, próbuje nawet ostrzału armatniego. Ufryzowany na późnego Chopina Keaton, z podciągniętymi kredką powiekami, popisuje się przy tym niesamowitymi sztuczkami kaskaderskimi. Bywa liryczny, ale i komiczny, sam film zaś trzyma w napięciu. Ba, oferuje nawet scenę batalistyczną! Z dobrą oprawą muzyczną – a przygotowano ich co najmniej kilka – Generał nadal robi wrażenie. Wielka szkoda, że nie doczekał się remake’u. To by było kino!

Zobacz, jeśli:
– Nie widziałeś
– Lubisz klasykę kina

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz kina niemego
– Boisz się pociągów

Michał Zacharzewski

Generał, The General, 1926, reż. Clyde Bruckman, Buster Keaton, wyst. Buster Keaton, Marion Mack, Glen Cavender, Jim Farley, Joe Keaton

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

3 uwagi do wpisu “Generał (1926)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.