
Tych trzydzieści lat temu złodzieje ze sporym zaangażowaniem pracowali na negatywną opinię, jaką cieszyli się Polacy na zachodzie. Rodzime gangi kradły na zachodzie na potęgę. Obrabiały sklepy, napadały na TIR-y, „pożyczały” ople i mercedesy. Stąd kompletnie nie dziwi, że tamtejsza telewizja zdecydowała się na koprodukcję zatytułowaną Polski crash – opowieść o polskich złodziejach samochodów.
Dwóch wychowanych w Niemczech braci ma już dość harówy na cudzy rachunek i postanawia rozkręcić własny interes. Chcą kraść u siebie w kraju samochody i przerzucać je przez Polskę do Rosji. Wymaga to nawiązania kontaktu z polską mafią, opłacenia paru ludzi, dogadania celników. Stąd jeden z panów, Piet, odwiedzają nasz kraj, by przygotować sobie grunt pod pierwszą poważną operację. Później pojawia się drugi. Ich śladem rusza zaś niemiecka policjantka…
Polska lat 90. była nieco siermiężna, nie da się tego ukryć. Ale twórcy Polskiego crashu delektują się tą siermiężnością. Z lubością pokazują cuda polskiej motoryzacji, nierówne polskie drogi i popękane chodniki. Jak zaglądają do wnętrz, to obowiązkowo obdrapanych, często z odchodzącą farbą. Główny bohater dość szybko natyka się na cinkciarzy, alfonsów i policjantów, zaprzyjaźnia się też ze studentką dorabiającą jako prostytutka i paradującą przez cały film w sztucznym futrze.
Gdyby jeszcze fabuła stanowiła zwartą, sensowną całość. Niestety, zbyt wiele tu wydarzeń naciąganych bądź bezsensownych, niemających wiele wspólnego z realiami lat 90. Jeśli na podstawie takich właśnie filmów niemiecka publiczność wyrabiała sobie zdanie o Polsce i Polakach, to naprawdę słabo. Do dziś nie rozumiem, skąd ten kult brzydoty w dawnym polskim kinie…
Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie filmy z lat 90.
– Interesujesz się mafią samochodową
Odpuść sobie, jeśli:
– Unikasz słabego i głupiego kina
– Nie przepadasz za siermiężnością wczesnego kapitalizmu
Michał Zacharzewski
Polski crash, 1993, reż. Kaspar Heidelbach, wyst. Mirosław Baka, Piotr Machalica, Klaus J. Behrendt, Jürgen Vogel, Clotilde Courau, Grzegorz Ruda, Claudine Wilde, Marcin Sosnowski, Christian Tasche, Horst A. Fechner, Paweł Nowisz, Cezary Pazura, Andrzej Niemirski, Maciej Kozłowski, Jan Tesarz, Heinrich Schafmeister, Wojciech Wysocki, Małgorzata Pieczyńska, Wojciech Skibiński, Joachim Lamża, Jan Jurewicz, Ewa Kasprzyk, Robert Czebotar
Ocena: 3/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.