Wuzzle (serial)

Choć trudno w to uwierzyć, Wuzzle – przebojowa disneyowska dobranocka z czasów PRL-u – doczekała się zaledwie trzynastu odcinków. Od początku do końca stanowiła eksperyment nowego studia animacji telewizyjnej WDTVA i była jego pierwszą poważną produkcją. Całkiem udaną, ale chyba nie na tyle, by nakręcić sezon drugi…

Kim są tytułowe Wuzzle? To skrzydlate zwierzęta powstałe na skutek połączenia charakterystycznych cech dwóch różnych gatunków. Taki Trąbel przypomina słonia poruszającego się na długich łapach kangura, zaś Hipka łączy w sobie cechy cierpiącej na nadwagę hipopotamicy i długouchej króliczki. Jest jeszcze skrzydlaty Bąbel o lwim pysku, Bajer będący nosorożcem w ciele małpy, wreszcie Pysia (niedźwiedź i motyl) i Niuniek (foka i łoś). Razem tworzą zgraną i przede wszystkim zabawną paczkę, której młody widz nie może nie polubić.

W każdym odcinku przeżywają szalone przygody. Raz Bąbel znajduje na ziemi pieniądze i zaczyna uważać się za bogacza, kiedy indziej Hipka postanawia zostać gwiazdą kina. W jednym z epizodów Niuńka ponosi wyobraźnia i wszędzie widzi potwory, w innym zaś ekipa wybiera się do miasteczka opanowanego przez duchy. Dość często bohaterowie muszą mierzyć się z nieprzyjemnym krokodylem Krokiem i jego dwoma pomagierami, Personelem i Brachem.

Niespełna półgodzinne odcinki Wuzzli nie tylko bawią, ale i uczą młodych widzów takich wartości jak przyjaźń czy solidarność. Polska wersja językowa, przy której pracowali m.in. Emilian Kamiński, Henryk Talar, Hanna Kinder-Kiss czy Andrzej Arciszewski, wypada bardzo dobrze. O tym, jak to ważne, najlepiej niech świadczy fakt, że śmierć amerykańskiego aktora użyczającego głosu Niuńkowi przekonała wytwórnię Disneya, że serial należy uśmiercić. Znam dzieci – dziś czterdziestoletnie – które nigdy jej tego nie wybaczyły.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dobranocki z lat 80.
– Kochasz disneyowskie seriale animowane

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na tradycyjną animację
– Aberracie zwierzęce zupełnie cię nie kręcą

Michał Zacharzewski

Wuzzle, The Wuzzles, 1985

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.