Dzień świstaka dla czarnoskórego

Krótkometrażówka Dzień świstaka dla czarnoskórego trwa zaledwie cztery minuty. Niby niewiele, ale wystarczająco, żeby rozśmieszyć widza i jednocześnie zwrócić jego uwagę na problem traktowania osób czarnoskórych przez policję. Fascynujące jest to, że w Polsce wzbudził on znacznie większe kontrowersje niż w Stanach Zjednoczonych, której przecież dotyczy. Zupełnie jakby nasi internetowi krzykacze lepiej orientowali się w sytuacji mniejszości etnicznych w Ameryce niż sami Amerykanie!

Czarnoskóry chłopak budzi się przy dźwiękach piosenki I Got You Babe autorstwa Sonny and Cher. Dokładnie tej samej, która budziła bohatera Dnia świstaka. Rzut oka na kalendarz – mamusia ma urodziny. Wsiada więc w samochód i po chwili zostaje zatrzymany przez policjanta. Kiedy schyla się, by sięgnąć po prawo jazdy, zostaje zastrzelony. Chwilę później budzi się przy dźwiękach piosenki I Got You Babe autorstwa Sonny and Cher. Dokładnie tej samej, która budziła bohatera Dnia świstaka. Rzut oka na kalendarz – mamusia ma urodziny…

Poważny temat potraktowano żartobliwie. W kolejnych dniach chłopak robi wszystko, co tylko możliwe, by cało i zdrowo wyjść ze spotkania z policjantem. W pewnym momencie wciela w życie naprawdę absurdalne pomysły, jednak efekt jest za każdym razem taki sam. Dzień świstaka dla czarnoskórego nie operuje brutalnością, wulgaryzmami, dosadnością. Ogranicza się do portretowania pewnego zjawiska w krzywym zwierciadle i… do pewnego stopnia na tym wygrywa.

Oczywiście trudno uznać ten obraz za dogłębny i obiektywny. Nie jest on próbą analizy zjawiska, nie szuka przyczyn agresji policji wobec osób zatrzymywanych, niezależnie od koloru ich skóry. Takie jednak było założenie, konsekwencja krótkiego metrażu. O spojrzenie na problem z szerszej perspektywy każdy musi pokusić się sam.

PS. Warto porównać ten film z późniejszą o cztery lata krótkometrażówką Dwóch nieznajomych, która zdobyła Oscara.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkometrażówki
– Kochasz Dzień świstaka

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz tematów społecznych
– Nie masz poczucia humoru

Michał Zacharzewski

Dzień świstaka dla czarnoskórego, Groundhog Day for A Black Man, 2016, reż. Cynthia Kao, wyst. Burl Moseley, Ryan Stanger, Celia Finkelstein, Matt Cordova, Marshall Givens

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.