Indie: 35 lat po katastrofie w Bhopalu

Bhopal. Indyjskie miasto wielkości Warszawy, zamieszkane przez marne dwa miliony ludzi. Polska Wikipedia nie ma o nim nic do powiedzenia. Nic, żadnych zabytków, żadnych sławnych ludzi, żadnych wydarzeń z przeszłości. Poza jednym – tragedią, do której doszło tu przed blisko czterdziestu laty. To właśnie jej poświęcony jest film dokumentalny Indie: 35 lat po katastrofie w Bhopalu zrealizowany na zlecenie telewizji internetowej Arte.

3 grudnia 1984 roku otworzył się zawór bezpieczeństwa zbiornika zawierającego silnie toksyczny izocyjanian metylu. Wiatr poniósł chmurę trującego gazu w stronę najbliższych osiedli. W efekcie zginęło 2500 osób, a kilkadziesiąt razy więcej trafiło do szpitali. Szkodliwe substancje dostały się do wód gruntowych i zabijały mieszkających jeszcze przez wiele lat. Dziś łączną liczbę ofiar katastrofy w Bhopalu szacuje się na około 20 tysięcy. 150 tysięcy doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. 150 tysięcy!

Film Indie: 35 lat po katastrofie w Bhopalu niewiele mówi o katastrofie. Na dobrą sprawę ogranicza się do stwierdzenia, że doszło do niej na skutek zaniedbań i oszczędności, a winni nigdy nie zostali ukarani. Fabryki nawet nie rozebrano. Rdzewieje w miejscu, w którym stanęła przed laty, i prawdopodobnie wciąż zatruwa okolicę. Trzecie pokolenie mieszkańców miasta przychodzi na świat z chorobami genetycznymi i rozmaitymi deformacjami, wielu umiera na raka we wczesnej młodości.

Za mało jest pieniędzy na leczenie. Niby rząd sfinansował szpitale dla ofiar katastrofy, ale brakuje w nich sprzętu i personelu. Nie ma też pieniędzy dla ludzi, którzy z powodu chorób czy niepełnosprawności nie są w stanie pracować. Nieco lepiej sprawdzają się brytyjskie fundacje pomocowe oraz lokalne organizacje próbujące łączyć klasyczne leki z yogą czy ajurwedą, czyli tradycyjną medycyną indyjską.

Indie: 35 lat po katastrofie w Bhopalu uświadamiają, jak niewiele warte jest życie ludzkie poza Europą. Tu przejmujemy się każdym zgonem. Byle wypadek uchodzi za wielką tragedię. Tam o nawet znacznie większym nieszczęściu szybko się zapomina. Nie tylko tam. U nas też już mało kto pamięta o wydarzeniach z grudnia 1984 roku…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się sytuacją w Indiach
– Pasjonują cię katastrofy i ciemne strony kapitalizmu

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Indie: 35 lat po katastrofie w Bhopalu, India: Bhopal 35 Years Later, 2019, reż. Miyuki Droz, Sylvain Lepetit

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.