Pustynny lis

Sześć lat po zakończeniu drugiej wojny światowej wytwórnia 20th Century Fox nakręciła biografię niemieckiego feldmarszałka Erwina Rommla. I to biografię niejednoznaczną, która z pewnością przyczyniła się do zbudowania jego późniejszej legendy. Rommel z filmu Pustynny lis to geniusz strategii, wybitny, apolityczny dowódca i de facto ofiara nazistów – za próbę obalenia Adolfa Hitlera w 1944 roku zapłacił przecież najwyższą cenę.

Film skupia się na ostatnich latach życia Pustynnego lisa. W 1942 roku grupa brytyjskich komandosów wyrusza do Północnej Afryki, by odnaleźć i zabić niebieckiego generała. Akcja kończy się porażką. Ginie wielu ludzi, ale feldmarszałka wśród ofiar nie ma, gdyż przebywa w Niemczech, lecząc błonicę. Na rozkaz Hitlera wraca jednak na południe, gdzie generał Bernard Montgomery szykuje się do ataku na El Alamein…

Niełatwo było nakręcić tę produkcje. Scenarzyści dostali do rąk książkę o Rommlu autorstwa Desmonda Younga i rozpoczęli prace nad tekstem. Najwięcej czasu poświęcił mu Nunnally Johnson. Nad opowieścią pracował osiem miesięcy, podczas gdy zazwyczaj uwijał się w dwa. Wszystko dlatego, że starał się dotrzeć do świadków najważniejszych wydarzeń, potwierdzić fakty, zdobyć dowody na udział Rommla w zamachu. I choć włożył w to wiele wysiłku, film i tak wywołał kontrowersje. Wielu krytyków uznało za niemoralne wywoływać u widzów współczucie wobec niemieckiego generała.

A zatem Pustynny lis to biografia kontrowersyjna, szukająca pozytywów tam, gdzie widzowie chcieliby widzieć wyłącznie negatywy. Na szczęście jako obraz wojenny film jest po prostu ciekawy. Sprawnie opowiedziany. Nieźle zagrany, niekiedy efektowny, pozwalający w nieco inny sposób spojrzeć na wydarzenia z czasów II wojny światowej. Poza tym jako jeden z pierwszych zawiera sekwencję filmową wyświetlaną przed napisami. Dziś to standard, wtedy wciąż było to novum, które niektórych widzów doprowadzało do szewskiej pasji. No bo jak to tak – nie napisać, jaki film się rozpoczyna?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare filmy wojenne
– Interesujesz się postacią Rommla
– Tęskno ci do afrykańskich upałów

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy Niemcy nie są pokazywani jako ci źli

Michał Zacharzewski

Pustynny lis, The Desert Fox: The Story of Rommel, 1951, reż. Henry Hathaway, wyst. James Mason, Cedric Hardwicke, Jessica Tandy, Luther Adler, Everett Sloane, Leo G. Carroll, George Macready, Richard Boone, Eduard Franz, Scott Forbes, Lumsden Hare, Paul Cavanagh, Stuart Holmes, Lester Matthews, Carleton Young, Don O’Herlihy

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.