Fisz Emade Tworzywo – Ballady i protesty

Fisz i Emade nigdy nie byli stali w uczuciach. Zawsze szukali nowych form wyrazu, eksperymentowali. Starali się nie stać w miejscu. Raz stawiali na osiedlowy hip-hop, kiedy indziej na muzykę, którą spokojnie mógłby nagrać senior rodu Waglewskich. Ballady i protesty to z kolei album nostalgiczny, przesiąknięty goryczą starzenia się, a jednocześnie bardzo aktualny. Wręcz pandemiczny.

Najbardziej znanym utworem z płyty jest chyba OK Boomer, czyli rzecz o zmianie pokoleń. A dokładniej spojrzenie na człowieka, który jeszcze niedawno był młody, nadążał za światem, czuł się na czasie, był na bieżąco. Dziś łapie się na tym, że jest dzban i stary dureń, a papier toaletowy – o zgrozo! – kupuje w Rossmanie. Ale nie tylko przecież chodzi o starzenie, ale też rosnące podziały. Żyjemy w bańkach i z nimi się identyfikujemy. Świat poza bańkami staje się dla nich coraz bardziej obcy. Może nawet płonie, jak w singlowym utworze Nie za miłe wiadomości. Winy za podpalenie świata szukać należy jednak nie tyle w politykach, co w nas samych. Zwykłych ludziach, którzy widzą tylko koniec swojego nosa.

Stąd też Ballady i protesty jest trochę płytą protestów właśnie. Fisz i Emade na własnej skórze poczuli przemiany zachodzące w Polsce, zwłaszcza te związane z obecnym reżimem. Ne oceniają ich dobrze. Może się nie buntują, ale na pewno protestują. W wielu utworach punktują otaczającą nas rzeczywistość. To zresztą również płyta pandemiczna, nagrana w czasie lockdownów i przypominająca o siedzeniu w domu, o chudnących portfelach, o trudnościach komunikacyjnych. Świadczą o tym chociażby 2020, 1,5 metra czy gitarowe Szukam.

Muzycznie ten dwupłytowy album zaskakuje różnorodnością. Pojawia się tu hip-hop, rock, a także melodeklamacje podmyte elektroniką. W Kurzu pojawia się nawet Chór Akademii Morskiej. Ballady i protesty to jednak bardzo przystępny album. Melodyjny, przyjemny dla ucha, bogaty w treści, mało agresywny. To muzyka łącząca pokolenia.

Fifi

Fisz Emade Tworzywo, Ballady i protesty

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.