Buntownik bez powodu

Głośny dramat obyczajowy Buntownik bez powodu powstał w 1955 roku, zaledwie dziesięć lat po zakończeniu wojny. Pokazywał jednak zupełnie nowe pokolenie. Młodych ludzi, którym obce były ideały poprzedniej generacji. Buntowali się przeciwko nim. Nie chcieli żyć jak rodzice, nie chcieli stawać na baczność przed łopoczącą flagą. Szukali swojego pomysłu na życie.

Siedemnastoletni Jim (James Dean) przeprowadza się wraz z rodzicami do Los Angeles. Nie są zgodną rodziną. Matka często kłóci się z ojcem i spory te wygrywa, czym tylko irytuje dorastającego chłopca, szukającego jakiegoś męskiego wzorca w swoim otoczeniu. W nowym liceum też niezbyt dobrze mu idzie, nie może znaleźć sobie przyjaciół. Być może dlatego pewnego dnia sięga po alkoholu i ląduje na komisariacie. Tam poznaje dwie osoby, które będą miały olbrzymi wpływ na jego życie. Pierwszą jest młodszy o dwa lata nieudacznik o ksywce Platon (Sal Mineo), zatrzymany za strzelanie do psów. Drugą jest dziewczyna z miejscowej bandy, Judy (Natalie Wood), której jedyną winą było spacerowanie po zapadnięciu zmroku.

Wiarygodny obraz młodych ludzi, którzy nie poznali dramatu wojny i w związku z tym myślą nieco inaczej, nie jest jedyną zaletą Buntownika bez powodu. To przecież najbardziej znany film z udziałem Jamesa Deana, tragicznie zmarłego idola ówczesnych nastolatków. Rola ta przyniosła mu wiele wyróżnień, ale już nie nominację do Oscara. Tymi mogli się poszczycić Wood i Mineo. Po latach obraz znalazł się na liście stu najważniejszych filmów XX wieku.

Filmowa kurtka Deana, niezwykle ważna dla opowieści, jest powszechnie rozpoznawalnym symbolem i jednym z najcenniejszych kostiumów w historii kina. Także nóż sprężynowy, którym posługuje się jego bohater, osiągnął wysoką cenę podczas aukcji. Za kultową scenę, cytowaną w wielu innych produkcjach, uchodzi również pojedynek samochodowy. I tylko szkoda, że współcześni młodzi widzowie coraz rzadziej sięgają po tę produkcję. Ich pokolenie już się nie buntuje. Może dlatego?

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz
– Lubisz klasykę kina
– Chcesz zobaczyć film ważny dla popkultury

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie oglądasz ramotek

Michał Zacharzewski

Buntownik bez powodu, Rebel Without a Cause, 1955, reż. Nicholas Ray, wyst. James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Jim Backus, Jim Backus, Ann Doran, Corey Allen, William Hopper, Dennis Hopper, Rochelle Hudson, Edward Platt, Marietta Canty, Ian Wolfe, David McMahon, House Peters Jr., Nicholas Ray

Ocena: 9/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.