Indie: Covidowe sieroty

Indie należą do najbardziej zaludnionych krajów na świecie. Żyje tam ponad miliard ludzi. Z ostrożnych szacunków wynika, że przynajmniej pół miliona zmarło z powodu COVID-u. Prawdopodobnie ofiar było znacznie więcej, zwłaszcza wśród biedoty, której nikt nigdy nie bada. Zaraz po śmierci ich ciała są spalane i w efekcie lekarze nie mają szans stwierdzić, co się wydarzyło…

Dokument Indie: Covidowe sieroty internetowej telewizji Arte zwraca uwagę na inny aspekt tej tragedii. Otóż około sto tysięcy dzieci straciło z powodu wirusa jednego lub nawet oboje rodziców. Część z nich trafiło do przeludnionych sierocińców, gdzie muszą od nowa nauczyć się życia. Innymi zajęła się rodzina, ale nie brakuje również takich, które pozostawiono same sobie. Mają po kilka, kilkanaście lat i nikogo bliskiego, a muszą jakoś żyć. Pracować. Zarabiać na wodę i chleb.

Filmowcy przyglądają się kilku takim rodzinom. Często są one w tragicznej sytuacji. Mieszkały na wsi, żyły z kilku zwierząt i niewielkiego poletka, ale te zostały sprzedane, by ratować życie rodzicom. Opłacić lekarza, leki, czasami szpital – i wszystko to niepotrzebnie, bo rodziców nie udało się uratować. Jedno z dzieci, z reguły te najstarsze, siłą rzeczy musi szybko dorosnąć i wziąć utrzymanie rodzeństwa na swoje barki. Prowadzić gospodarstwo, wynajdywać surowce wtórne i je sprzedawać albo zatrudnić się u lokalnego rolnika i przez 16 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, przenosić wielokilogramowe worki ziemniaków.

Indie: Covidowe sieroty przypominają, że nie wszędzie jest tak samo. Że w niektórych częściach świata COVID ma twarz, o której u nas nawet nie myślimy. Winę po części ponoszą za to media. Skupiają się na statystykach, zamiast spróbować opowiedzieć o ludziach. Tych, którzy odeszli, ale również tych, którzy zostali.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się światem
– Ciekawią cię skutki pandemii w innych krajach
– Indie są ci bliskie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Indie: Covidowe sieroty, Inde: les orphelins du Covid, 2021, reż. Antoine Védeilhé

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.