
Indie należą do najbardziej zaludnionych krajów na świecie. Żyje tam ponad miliard ludzi. Z ostrożnych szacunków wynika, że przynajmniej pół miliona zmarło z powodu COVID-u. Prawdopodobnie ofiar było znacznie więcej, zwłaszcza wśród biedoty, której nikt nigdy nie bada. Zaraz po śmierci ich ciała są spalane i w efekcie lekarze nie mają szans stwierdzić, co się wydarzyło…
Dokument Indie: Covidowe sieroty internetowej telewizji Arte zwraca uwagę na inny aspekt tej tragedii. Otóż około sto tysięcy dzieci straciło z powodu wirusa jednego lub nawet oboje rodziców. Część z nich trafiło do przeludnionych sierocińców, gdzie muszą od nowa nauczyć się życia. Innymi zajęła się rodzina, ale nie brakuje również takich, które pozostawiono same sobie. Mają po kilka, kilkanaście lat i nikogo bliskiego, a muszą jakoś żyć. Pracować. Zarabiać na wodę i chleb.
Filmowcy przyglądają się kilku takim rodzinom. Często są one w tragicznej sytuacji. Mieszkały na wsi, żyły z kilku zwierząt i niewielkiego poletka, ale te zostały sprzedane, by ratować życie rodzicom. Opłacić lekarza, leki, czasami szpital – i wszystko to niepotrzebnie, bo rodziców nie udało się uratować. Jedno z dzieci, z reguły te najstarsze, siłą rzeczy musi szybko dorosnąć i wziąć utrzymanie rodzeństwa na swoje barki. Prowadzić gospodarstwo, wynajdywać surowce wtórne i je sprzedawać albo zatrudnić się u lokalnego rolnika i przez 16 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, przenosić wielokilogramowe worki ziemniaków.
Indie: Covidowe sieroty przypominają, że nie wszędzie jest tak samo. Że w niektórych częściach świata COVID ma twarz, o której u nas nawet nie myślimy. Winę po części ponoszą za to media. Skupiają się na statystykach, zamiast spróbować opowiedzieć o ludziach. Tych, którzy odeszli, ale również tych, którzy zostali.
Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się światem
– Ciekawią cię skutki pandemii w innych krajach
– Indie są ci bliskie
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów
Michał Zacharzewski
Indie: Covidowe sieroty, Inde: les orphelins du Covid, 2021, reż. Antoine Védeilhé
Ocena: 5/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.