Defendor

Master Legend – domorosły superbohater z Orlando – rzeczywiście stał się legendą. Pod koniec XX wieku inspirował miłośników komiksów z całych Stanów Zjednoczonych i z pewnością wielu z nich pomógł w przejściu na jasną stronę mocy. Zafascynował też Petera Stebbingsa, który już w 2005 roku napisał scenariusz filmu Defendor, mocno inspirowanego jego historią. Całkowicie fikcyjnego, ale…chwilami mocno prawdziwego.

Arthur Poppington (Woody Harrelson Venom 2) opowiada psycholog sądowej, doctor Park (Sandra OhMiędzy światami), historię swojego życia. Otóż od lat prowadzi podwójne życie. Wieczorami wychodzi na ulice swojego miasta jako tytułowy Defendor. Dba o porządek i sprawiedliwość. Może i nie ma żadnych supermocy, ale ma kostium i tonę własnoręcznie zrobionych gadżetów. Nie robi tego bez powodu. Chce dopaść Kapitana Przemysła, przez którego opuściła go kiedyś matka. Zresztą wkrótce później kobieta umarła z powodu przedawkowania narkotyków.

Trudno jest jednoznacznie opisać Poppingtona. Bez wątpienia to człowiek chory albo przynajmniej opóźniony w rozwoju. Ma problemy z właściwą oceną rzeczywistości i naprawdę uważa się za superbohatera. Działa na granicy prawa, często wręcz je łamie, w dodatku potrafi być niebezpieczny. Ale z drugiej strony ma dobre intencje. Nie kradnie, nie ćpa, nie oszukuje ludzi. To trochę taki Forrest Gump, któremu wydaje się, że może naprawić świat.

I właśnie dlatego Defendor chwyta za serce. Jest filmem nie zawsze radosnym i z całą pewnością pozbawionym widowiskowych scen akcji, ale jednocześnie zabawnym i ujmującym. Chwilami bardzo pozytywnym. Może i przeciętnie zrealizowanym, relatywnie tanim i telewizyjnym, ale czy jest to aż tak ważne? Ważne, że żyją wśród nas ludzie tacy jak Defendor. Tacy jak Master Legend i inni Superbohaterowie. Świat dzięki nim jest piękniejszy.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz historie o superbohaterach, nawet tych zwyczajnych
– Cenisz Harrelsona

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz tanich filmów
– Ani tym bardziej superbohaterów niesuperbohaterskich

Michał Zacharzewski

Defendor, 2009, reż. Peter Stebbings, wyst. Woody Harrelson, Kat Dennings, Elias Koteas, Sandra Oh, Charlotte Sullivan, Michael Kelly, Lisa Ray, Kristin Booth, Dakota Goyo, Tony Nappo, James Preston Rogers, Tatiana Maslany, Graham Abbey, Michael Cram, Lyriq Bent, Clark Johnson, Ron White, Bryan Renfro, Peter Stebbings

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Defendor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.