Shtisel S02 (serial)

Drugi sezon przebojowego izraelskiego serialu obyczajowego Shtisel skupia się na uczuciach. Miłość okazuje się głównym motywem poszczególnych wątków i ich siłą napędową. Cała reszta zaś…  Cóż, pozostała bez zmian. Wciąż oglądamy inteligentny, choć niepozbawiony humoru obraz życia dużej, ortodoksyjnej rodziny z Jerozolimy, w której sporo jest mądrości, ale i… zwykłej, ludzkiej głupoty.

Wypadek matki głównego bohatera, rabina Szulema Shtisela, ściąga do miasta jego brata, Nukchema, który od lat mieszkał w Belgii. Mężczyzna przywozi ze sobą swoją córkę, Lippi, młodzieńczą miłość Akiwy. Dawno zapomniane uczucie ponownie odżywa, choć obydwoje mają świadomość, że z uwagi na bliskie pokrewieństwo i niechęć swoich ojców nie powinni się spotykać. Stąd nadal szukają dla siebie partnerów, przeżywając kolejne rozczarowania podczas aranżowanych spotkań.

Sam Szulem przeczuwa, że jego syn wkrótce opuści dom. Zaczyna podświadomie obawiać się samotności i niedołężności. Po raz pierwszy od śmierci ukochanej żony na poważnie rozważa małżeństwo. Podobne myśli ma najstarsza córeczka Giti – Ruchami. Widząc problemy małżeńskie rodziców, postanawia uciec z domu i założyć własny związek. Cóż z tego, że ma piętnaście lat, skoro znalazła już odpowiedniego kandydata, bogobojnego studenta jesziwy, Haninę.

Największą zaletą serialu Shisel jest sposób opowiadania. Nieśpieszny, zwyczajny, a jednocześnie niepozbawiony humoru. To nie jest tasiemiec pokroju M jak miłość, tyle że krótszy i osadzony w innej społeczności. Czuć tu dystans twórców do bohaterów, a także wielką sympatię do nich. To właśnie dzięki której ich lubimy i ciekawią nas ich losy. Kibicujemy im w tych miłośnych potyczkach i współczujemy popełnonych błędów. Rozumiemy jednak ich decyzje – i to też jest niezwykłe.

Takich seriali brakuje. A przecież nie są szalenie kosztowne….

Zobacz, jeśli:
– Podobał ci się pierwszy sezon
– Lubisz serial obyczajowe

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz prozy życia
– Nie cierpisz wszelkiej maści ortodoksów

Michał Zacharzewski

Shtisel, S02, 2015, wyst. Doval’e Glickman, Michael Aloni, Neta Riskin, Shira Haas, Zohar Strauss, Sarel Piterman, Sasson Gabay, Gal Fishel, Yoav Rotman, Hadas Yaron, Orly Silbersatz, Ayelet Zurer, Eliana Shechter, Naftali Alter

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.