Osiem i pół

To jeden z najlepszych filmów jednego z najlepszych włoskich reżyserów, Federico Felliniego. Jednocześnie to jedno z arcydzieł kina, które wciąż inspiruje światowych twórców i budzi dyskusje na uczelniach artystycznych. I głównie tam, bo przeciętny miłośnik X Muzy starannie Osiem i pół omija lub w ogóle nie wie o jego istnieniu. I nie musi – to zdecydowanie nie jest obraz dla wszystkich.

Sławny włoski reżyser Guido (Marcello MastroianniObcy) szykuje się do nakręcenia swojego dziewiątego filmu. Nie bardzo jednak wie, o czym opowiedzieć. Tematu szuka w swoim własnym życiu, dzieciństwie, karierze, napotkanych kobietach. Kolejne pomysły, które przychodzą mu do głowy, uznane za banalne i nieciekawe. Zatrudnia nawet krytyka, by je ocenił. Ten wydaje surową opinię, pogłębiając tylko lęki bohatera. Po części także i nasze, bo jego wypowiedzi doskonale punktują słabości współczesnego kina.

Lęki, wizje, sny, marzenia, wspomnienia. Przenikają się one i łączą, tworząc niezwykłą jak na 1963 rok opowieść. Widz może ją zinterpretować na wiele różnych sposobów. Materiał do interpretacji dostaje spory, gdyż poznaje zarówno motywacje bohatera, jak i jego myśli i pragnienia. Także świat, który go stworzył, z kościołem, polityką, czy nawet książkami. W końcu prawdziwa sztuka wiąże się ze swobodą interpretacji. Nie jest kazaniem czy wykładem, próbą narzucenia pewnego spojrzenia, lecz podróżą w głąb siebie.

Jednocześnie Osiem i pół to bardzo ciekawy film o… kręceniu filmów. Pokazuje proces twórczy i samotność twórcy, próby stworzenia arcydzieła, które na dobrą sprawę skazane są na klęskę. Kto wie, na ile to reżyser decyduje o sukcesie obrazu. Może równie ważni są widzowie i ich sposób myślenia. Umiejętność dostrzeżenia czegoś więcej niż zaplanowali twórcy…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz arcydzieła kina
– Interesujesz się historią X Muzy
– Lubisz filmy o filmach
– Kochasz kino włoskie

Odpuść sobie, jeśli:
– Film dziesięcioletni jest dla ciebie stary

Michał Zacharzewski

Osiem i pół, 8 1/2, 1963, reż. Federico Fellini, wyst. Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Sandra Milo, Claudia Cardinale, Rossella Falk, Barbara Steele, Guido Alberti, Annibale Ninchi, Madeleine Lebeau, Caterina Boratto, Nino Rota

Ocena: 8,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.