
W wigilijną noc nakręcono w 1941 roku. W Europie trwała straszliwa wojna, a w Stanach Zjednoczonych czuło się już napięcie i sporo mówiło o przystąpieniu do wojny. Szalę przeważył japoński atak na Pearl Harbor z 7 grudnia. Dzień wcześniej do kin trafiła trzecia krótkometrażowa kreskówka z udziałem Toma i Jerry’ego, nowych pupili publiczności. Przygotowana tradycyjnymi metodami przez Williama Hannę i Josepha Barberę dla wytwórni MGM, wygląda dziś wyraźnie lepiej od seryjnie produkowanych kreskówek z lat późniejszych.
A wszystko rozpoczyna się w noc pomiędzy 25 a 26 grudnia (polski tytuł jest wynikiem dostosowania do rodzimych realiów; u nas prezenty lądują pod choinką dzień wcześniej niż w USA). Noc, cisza, tylko ogień wesoło buzuje w kominku. Pod choinką czekają już dla domowników prezenty. Rezolutna myszka Jerry opuszcza tymczasem swoją norkę i starannie omija pułapkę. Zachwycona kolorowymi podarkami, zaczyna buszować, aż natyka się na kota Toma…
Nie ma co ukrywać – W wigilijną noc bazuje na charakterystycznym dla serii schemacie: bohaterowie walczą ze sobą wszystkimi możliwymi sposobami i wśród slapstickowych gagów bawią publiczność. Fanów zaskoczyć może spora dawka liryzmu, pocałunek pod jemiołą oraz wzruszający finał. Do tego szczegółowa animacja. Tom wydaje się młodszy, bardziej rozczochrany, zaś Jerry ma o wiele bogatszą i ciekawszą mimikę niż w produkcjach realizowanych wiele lat później dla telewizji.
Po premierze film spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i został nawet nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowej animacji. Przegrał z filmem o Pluto, ale i tak zapewnił swoim futerkowym bohaterom jeszcze większą popularność. Dziś W wigilijną noc uchodzi za świątecznego klasyka – głównie za sprawą scenerii, bo świątecznego ducha tu mniej. Nawet pomimo zakończenia…
Zobacz, jeśli:
– Kochasz Toma i Jerry’ego
– Lubisz świąteczne filmy
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie oglądasz krótkometrażówek
Michał Zacharzewski
W wigilijną noc, The Night Before Christmas, 1941, reż. William Hanna, Joseph Barbera, Rudolf Ising
Ocena: 7/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.